Кандидат за градоначалник на град во БиХ почина на денот на изборите од коронавирус

Доктор Мирсад Пецо, кој беше кандидат на Партијата за демократска акција (СДА) за градоначалник на Травник, почина денеска во болница од последиците на коронавирусот.
Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина не може да потврди како ќе постапат во овој случај бидејќи сè уште официјално не добиле потврда за смртта на кандидатот.
Општинската изборна комисија на Травник не можеше да коментира што следи според Изборниот закон на БиХ, бидејќи ова е прв случај на смрт на кандидат за градоначалник на денот на локалните избори, објави порталот Радио Сараево.
Во Босна и Херцеговина денеска се одржуваат локални избори во сите градови и општини, освен во Мостар, каде изборите се закажани за 20 декември.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.