КАТАР ЗА ЕДНА МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ЌЕ КУПИ АМЕРИКАНСКИ АНТИДРОН СИСТЕМИ

Американскиот Стејт департмент одобри потенцијална продажба на систем против беспилотни летала на Катар, во вредност од една милијарда долари, објави Пентагон.

КАТАР ЗА ЕДНА МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ ЌЕ КУПИ АМЕРИКАНСКИ АНТИДРОН СИСТЕМИ

Главни изведувачи на работите ќе бидат „ Рејтеон технолоџис“ (Raytheon Technologies), „СРЦ“ и „ Нортроп громан“ ( Northrop Grumman).

Агенцијата за одбранбена и безбедносна соработка на Пентагон го известила Конгресот за можната продажба на антидрон системи на Катар.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.