КАТАСТРОФА: 5 мртви и 18 повредени во пукање во ГЕЈ КЛУБ во САД

Пет лица загинаа, а 18 други се повредени откако вооружен маж отвори оган во геј клуб во Колорадо Спрингс.

Очевидци сугерираат дека во инцидентот биле погодени „повеќе луѓе“ и дека имало повеќе жртви.

КАТАСТРОФА: 5 мртви и 18 повредени во пукање во ГЕЈ КЛУБ во САД

„Club Q“, каде што се случи инцидентот, се рекламира како „ноќен клуб ориентиран кон возрасни, кој е домаќин на тематски вечери како што се караоке, драг шоуа и диџеи“, пренесува Mirror.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат голем број полициски и возила на брза помош кои се наредени на улицата пред клубот.

Еден корисник, кој рече дека го користи полицискиот скенер ЕМС за да провери дали има ажурирања, рече дека најмалку 10 луѓе биле застрелани. Сепак, оваа информација се уште не е официјално потврдена. Друг непотврден извештај тврди дека осомничениот користел снајперска пушка во варварскиот напад.

Неколку часа по хоророт, полицијата во Колорадо Спрингс потврди дека во престрелката во клубот загинале пет лица, додека други 18 се повредени. Тие се уште не откриваат во каква состојба се хоспитализирани.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.