Кевин Спејси сексуално злоставувал малолетници и во Њујорк, ќе започне судење против него

Тужбата покрената против Кевин Спејси од страна на маж кој тврди дека актерот сексуално го злоставувал кога бил тинејџер може да продолжи на судење, одлучи федералниот судија во понеделникот.

Кевин Спејси

Лошо време за Кевин Спејси:

И во Велика Британија во тек се процеси против него, кои инволвираат педофилија.

Судијата на Федералниот суд на Менхетен, Луис Каплан, главно застана на страната на жалителот Ентони Рап во неговото мислење, одбивајќи го барањето на Спејси целосно да ja oтфрли тужбата.

Рап тврди дека Спејси сексуално го нападнал на средба на Менхетен во 1986 година кога имал само 14 години.

Според судските документи, актерот од „Обичните осомничени“ наводно го „галел“ задникот на Рап и делумно го положил неговото тело преку него пред тинејџерот да може да се „извитка и отргне“ од стисокот на Спејси.

Граѓанската парница беше поведена според Законот за деца жртви на Њујорк, кој им дозволува на жртвите на сексуална злоупотреба да поднесат тужба во повеќето случаи, без оглед на тоа колку долго се случиле.

Рап бара неодредена отштета во тужбата.

Минатиот месец, властите во Велика Британија соопштија дека го обвинија Спејси за четири точки за сексуален напад против тројца одделни мажи.

Наводните напади се случиле во Лондон помеѓу март 2005 и август 2008 година, а во западна Англија во април 2013 година.

Спејси (62) рече дека доброволно ќе се појави пред судот во ОК за да се соочи со обвиненијата.

„Многу ја ценам изјавата на Кралското обвинителство во која тие внимателно ги потсетија медиумите и јавноста дека имам право на фер судење и дека сум невин додека не се докаже спротивното“, рече ѕвездата на „Куќата од карти“ во изјава за „Добро“. Утро Америка“.

„Иако сум разочаран од нивната одлука да продолжат понатаму, доброволно ќе се појавам во Обединетото Кралство веднаш штом ќе биде договорено и ќе се бранам од овие обвиненија, за кои сум убеден дека ќе ја докажам мојата невиност“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.