Киев го потврди пристигнувањето на тешко оружје од Германија

Украина ја доби својата прва пратка германски противвоздушни системи „Гепард“, како и илјадници куршуми соодветна муниција, се вели во изјавата на министерот за одбрана Алексеј Резников во понеделникот.

Досега, Берлин ги снабдил украинските вооружени сили со 3.000 ракетни фрлачи за човекови преносливи „Панцерфауст 3“, 14.900 противтенковски мини, 500 „Стингери“ од американски дизајн и 2.700 ракетни ракети „Стрела“ од советски дизајн. Згора на тоа, доставени се и 100 митралези МГ3, 50 ракети за разбивање бункер за фрлачи, 21,8 милиони парчиња муниција за лесно оружје и 100.000 рачни гранати, меѓу другите предмети.
Киев го потврди пристигнувањето на тешко оружје од Германија

„Ги чекаме првите 15 Гепарди. Три денеска пристигнаа во Украина. Тие се веќе на располагање на вооружените сили на Украина“, рече Резников на националната телевизија. „Тоа се противвоздушни системи, за кои ни се префрлени десетици илјади парчиња муниција.

Германија претходно вети дека ќе и испорача најмалку 30 тенкови за воздушна одбрана „Гепард“ на Украина. Првата пратка од 15 тенкови се очекува да пристигне пред крајот на овој месец, додека уште 15 треба да бидат испорачани во август.

Испораката во понеделник е вторпат Германија да и предаде тешко оружје на Украина, откако во средината на јуни префрли седум самоодни оклопни хаубици Panzerhaubitze (PzH) 2000 заедно со друг воен хардвер.

Досега, Берлин ги снабдил украинските вооружени сили со 3.000 ракетни фрлачи за човекови преносливи „Панцерфауст 3“, 14.900 противтенковски мини, 500 „Стингери“ од американски дизајн и 2.700 ракетни ракети „Стрела“ од советски дизајн. Згора на тоа, доставени се и 100 митралези МГ3, 50 ракети за разбивање бункер за фрлачи, 21,8 милиони парчиња муниција за лесно оружје и 100.000 рачни гранати, меѓу другите предмети.

И покрај тоа што Берлин постојано му обезбедува на Киев разновидно оружје од почетокот на руската воена операција во февруари, сепак, некои украински официјални лица продолжија да ја критикуваат германската влада дека заостанува зад САД и Велика Британија во однос на испораката на оружје.

Во меѓувреме, германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт инсистираше на тоа дека Берлин не може да „подари многу повеќе“ и дека нема да испрати оружје на Киев на сметка на сопствените одбранбени способности.

Русија постојано го предупреди Западот да не испраќа оружје во Киев, велејќи дека тоа само ќе го продолжи конфликтот, ќе го зголеми бројот на жртви и ќе резултира со долгорочни последици.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.