КИЕВ ПЛАНИРА ДА ГРАДИ ФЛОТА ОД МОРСКИ ДРОНОВИ: Двапати го нападна Крим и бродови на Црноморската флота! Започна собирањето на донации

Во саботата, на 11 ноември, Украина започна да собира донации за изградба на најмалку 100 повеќенаменски автономни површински бродови без екипаж со кои неодамна ги нападнаа бродовите на Црноморската флота во пристаништето Севастопол.

Украина веќе ги користеше овие пловни објекти во неколку наврати, а највпечатливи детали беа извидувањето пред нападот на Кримскиот мост 6-на 7 октомври 2022 година и неодамнешниот напад на Севастопол. Инаку, во пресрет на самиот напад, еден од тие пловни објекти се насука на една од плажите во околината на Севастопол.

КИЕВ ПЛАНИРА ДА ГРАДИ ФЛОТА ОД МОРСКИ ДРОНОВИ: Двапати го нападна Крим и бродови на Црноморската флота! Започна собирањето на донации

Според податоците дадени од Украина на почетокот на кампањата, руската армија лансирала 4.500 проектили кон Украина од почетокот на инвазијата, од кои 20 отсто дошле од Црното Море.

Проблемот беше недостатокот на соодветни бродови, пред се крстосувачи, уништувачи, фрегати, со кои можеа да се спротивстават на Црноморската флота. Патем, Украина изгуби речиси 80 отсто од своите бродови во 2014 година. Тоа се обидоа да го заменат со помали садови, што не се покажа како идеално решение.

Како што војната ги менува потребите и навиките, таа носи и импровизации, а една од нив се беспилотните површински пловила, кои својот подем го доживеаја на 29 октомври во нападот на бродовите на Црноморската флота.

Русите тврдат дека бил нападнат еден брод, миночистач, а Украинците тврдат дека има три, од кои едната е ракетна фрегата и сите биле погодени од налет на беспилотни површински пловни објекти.

Овој напад беше толку широко објавен во медиумите што беше проценето дека овие бродови се де факто елемент со кој украинската морнарица може да постигне превласт над руската морнарица во Црното Море и со тоа да ја елиминира нивната предност.

Како што е наведено во кампањата, иако малку претерано, овие беспилотни пловила ќе ги заштитат градовите од крстаречки ракети лансирани од Русите од површински бродови. Според украинските тврдења, флота од такви пловни објекти ќе овозможи пробивање на руската поморска блокада и деблокирање на коридорите за извоз на жито.

Во него се наведува и дека беспилотните летала се производ на домашната генијалност и дека ќе биде првата земја во светот што ќе изгради флота од поморски дронови.

Планот предвидува изградба на 100 вакви морски дронови.

Како што е наведено, целта на беспилотните површински бродови ќе биде стратешко поморско извидување далеку од брегот и со тоа ќе учествуваат во крајбрежниот надзор и известување, следење на трговски бродови, одбрана на базите и спротивставување на операциите за слетување на морнарицата.

Украинците во кратката информација за овој дрон наведуваат дека овој површински брод без екипаж има автопилот, видео потсистеми (вклучувајќи ноќно гледање), резервни комуникациски модули и борбена функционалност. Во опремата се вклучени трошоците за теренот, автономната контролна станица, транспортните и складишните средства, како и центарот за обработка на податоци.

Тактички технички карактеристики

Димензии: должина 5,5 m

Тежина: 1000 кг

Работен радиус 400 km, максимален радиус 800 km

Автономија: до 60 часа

Тежина на борбен товар: 200 кг

Навигација: GNSS, инерцијален, визуелен, видео пренос до 3 HD видео преноси,

крипто заштита за 265 битно шифрирање

Цена: 250.000 УСД

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.