КИЗИЛЕЛМА НОВИОТ ТУРСКИ ДРОН ПОЧНА СО ТЕСТИРАЊЕ: Селџук Бајрактар ​​го промовираше својот нов производ!

Селџук Бајрактар, сопственик на турската компанија за производство на дронови Бајрактар, го промовираше новиот производ на компанијата – првиот турски борбен авион без екипаж наречен „Кизилелма“, кој го имаше првиот лет на пистата, а наскоро се очекуваат и неговите тестови во воздух.

Селџук Баџирактар ​​ја промовираше Киазлема како пат до првиот турски борбен авион без екипаж. Промоцијата се одржа на аеродромот Чорлу во Источна Тракија во европскиот дел на Турција, на половина пат меѓу Грција и Турција.

КИЗИЛЕЛМА НОВИОТ ТУРСКИ ДРОН ПОЧНА СО ТЕСТИРАЊЕ: Селџук Бајрактар ​​го промовираше својот нов производ!

Со тоа, како што пишуваат турските медиуми, и официјално започнале тестирањата на теренот, а се очекува и првиот пробен лет кој треба да се случи во 2023 година. Сепак Селџук Бајрактар ​​има поамбициозна цел, доколку првите тестови бидат успешни, ќе се одржи до крајот на ноември или во првите недели од декември, во зависност од временските услови.

Како што е наведено, Баџирактар ​​Кизилелма ќе биде платформа која ќе направи револуција на бојното поле со својата способност за слетување и полетување, особено за бродови со краток дострел. Бајрактар ​​КИЗИЛЕЛМА, кој е развиен за да може да слетува и полетува на бродови на кратки писти како што е бродот TCG Anadolu, кој го изгради Турција и во моментов спроведува тестови за крстарење, благодарение на тоа ќе игра важна улога во мисиите во странство и да преземат активна улога во заштитата на „Сината татковина“.

За разлика од беспилотните летала, Бајрактар ​​Кизилелма ќе може да води воздушна борба со други борбени авиони со екипаж и да ги изведува сите исти маневри како вистински борбени авиони, што ќе ја промени ситуацијата на бојното поле.

Беше наведено и дека борбениот авион без екипаж, кој го развиваат турски инженери и техничари со искуство стекнато во Бајјрактар ​​ТБ2 и Бајјрактар ​​АКИНЦИ, ќе обезбеди и ефикасност против воздушни цели со домашната ракета воздух-воздух.

Bairaktar Kizilelma успешно ќе ги извршува најпредизвикувачките задачи благодарение на ниската радарска видливост што ја постигнува со неговиот дизајн и има за цел да има тежина при полетување од 6 тони. Борбениот авион без екипаж ќе има планирана носивост од 1.500 килограми. Беспилотниот борбен авион ќе има и радар АЕСА кој ќе биде интегриран со овој авион.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.