Кина вели дека „избркала“ американскиот разурнувач

Кинеската војска го „избрка“ американскиот разурнувач кој наводно пловел во близина на островите Парацел (Ксиша) во Јужното Кинеско Море, соопшти во средата командата на јужниот театар на Народноослободителната војска (ПЛА).

Седмата флота на американската морнарица потврди дека нејзиниот разурнувач преминал покрај островите, велејќи дека „ги потврдува навигациските права и слободи“ во чекор во согласност со меѓународното право. Една од нејзините цели беше да ги оспори „ограничувањата на невиниот премин“ наметнати од Кина, Тајван и Виетнам.

Пекинг тврди дека разорувачот со наведувани проектили УСС Бенфолд „нелегално навлегол во кинеските територијални води“. Како одговор, „командата на јужниот театар на PLA ги организираше поморските и воздушните сили да го следат, надгледуваат, предупредуваат и избркаат“ бродот, се вели во соопштението на PLA.

„Фактите уште еднаш покажуваат дека Соединетите Држави не се ништо помалку од „креатор на безбедносниот ризик во Јужното Кинеско Море“ и „уништувач на регионалниот мир и стабилност“, се додава.

читајте пулс24

Во меѓувреме, седмата флота на американската морнарица потврди дека нејзиниот разурнувач преминал покрај островите, велејќи дека „ги потврдува навигациските права и слободи“ во чекор во согласност со меѓународното право. Една од нејзините цели беше да ги оспори „ограничувањата на невиниот премин“ наметнати од Кина, Тајван и Виетнам.

„Незаконските и огромни поморски барања во Јужното Кинеско Море претставуваат сериозна закана за слободата на морињата, вклучувајќи ги слободите на навигација и прелетување, слободната трговија и непречената трговија, како и слободата на економски можности за нациите на крајбрежјето на Јужното Кинеско Море“, изјави, осврнувајќи се на територијалните спорови во областа.

Ова не е прв пат USS Benfold да крстари во областа во близина на островите Парасел. Во јануари, откако го открија разурнувачот, војската на Пекинг се измеша, испраќајќи сили да го „предупредат“ американскиот воен брод.

Кина, Виетнам и Тајван имаат право на суверенитет над Параселските острови, иако Пекинг де-факто го контролира архипелагот. Јужното Кинеско Море долго време е точка на расправија меѓу САД и Кина, особено околу Тајван. Иако Вашингтон не претендира на никакви територии во регионот, тој ја објави својата посветеност на „слободен и отворен Индо-Пацифик“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.