Кина ги осуди „американските правила“ и начин на однесување во меѓународните работи

Кина ги нападна САД за редовно кршење на меѓународните правила и за обвинување други дека го прават истото.

„Меѓународен поредок заснован на правила“ предложен од САД всушност значи меѓународен поредок заснован на „американски правила“, кој служи за поддршка на интересите и хегемонијата на Вашингтон.

Од крајот на Втората светска војна, САД се обиделе да соборат повеќе од 50 странски влади и грубо се вмешале во демократските избори во најмалку 30 држави… рече Жао Лиџијан.

САД „немаат воопшто право да зборуваат за правила“ или да обвинуваат некого за кршење на меѓународните закони, бидејќи Вашингтон е тој што постојано ги крши правилата и го прави тоа повеќе од кој било друг
Жао заклучи со изјавата дека САД се „олицетворение на принудната дипломатија“

Пекинг уште еднаш го нападна Вашингтон, изјавувајќи дека САД „немаат право да зборуваат за правила“ откако тие самите постојано ги прекршиле во многу наврати.

За време на редовниот брифинг со новинарите во понеделникот, портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан беше замолен да одговори на неодамнешните коментари дадени од американскиот државен секретар Антони Блинкен, кој изјави дека Кина претставува „најсериозен и долгорочен предизвик“ за меѓународниот поредок.

Жао одговори велејќи дека говорот за политиката на Блинкен е „полн со лаги“ и дека, всушност, САД го претставуваат најголемиот предизвик за светот. Тој истакна дека „меѓународен поредок заснован на правила“ предложен од САД всушност значи меѓународен поредок заснован на „американски правила“, кој служи за поддршка на интересите и хегемонијата на Вашингтон.

Тој истакна дека иако кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји веќе го осуди говорот на Блинкен минатата недела, важно е да се наведат „некои факти и бројки“ за да се помогне „да се разберат лагите и лицемерната заблуда на Соединетите држави“.

Како пример, Жао го посочи фактот дека од крајот на Втората светска војна, САД се обиделе да соборат повеќе од 50 странски влади и грубо се вмешале во демократските избори во најмалку 30 држави, наведувајќи го Вилијам Блум „Демократија: најсмртоносната Америка“. Извоз.“ Тој, исто така, истакна дека според извештајот на Универзитетот Браун, од 2001 година, војните и воените операции започнати од САД во име на „контратероризмот“ однесоа над 800.000 животи и генерираат над 20 милиони бегалци од погодените земји како Авганистан, Ирак и Сирија.

Жао понатака изјави дека САД се најголемиот „уништувач на меѓународниот поредок“ и дека се придржуваат само до концептите на „американски исклучителност“ и „американско-центрична теорија“. Тој додаде дека склоноста на Вашингтон да ги раскине договорите и да влегува и излегува од меѓународните групи по своја волја во суштина стана норма, истакнувајќи дека од 1980-тите САД се повлекле од 17 меѓународни организации и договори, вклучително и Советот за човекови права на ОН, Светската здравствена организација , УНЕСКО и други договори.

„САД отворено се прогласија како „судија“ на меѓународните правила, користејќи ја таканаречената „фенерче“ на правилата за да светат на другите, игнорирајќи го „мракот под своите светла“.

Тој нагласи дека САД „немаат воопшто право да зборуваат за правила“ или да обвинуваат некого за кршење на меѓународните закони, бидејќи Вашингтон е тој што постојано ги крши правилата и го прави тоа повеќе од кој било друг. Жао додаде дека САД ги почитуваат правилата само кога им служат на нивните интереси и хегемонија и целосно ги игнорираат доколку не го прават тоа.

„Би сакал да им поставам на САД неколку прашања: кога САД непромислено водат војни против суверени нации и се впуштаат во „обоени револуции“, кои се точно правилата? праша Жао. Тој, исто така, укажа на тоа како САД „агресивно наметнаа незаконски еднострани санкции и ги заробија луѓето од тие земји“, не наплатија 1 милијарда долари како такси кон ОН и 1,4 милијарди долари за мировните напори и се обидоа да создадат „индо-пацифичка верзија на НАТО “, што ќе ја уништи безбедноста во регионот и ќе го поткопа меѓународниот систем за неширење на нуклеарното оружје.

Жао заклучи со изјавата дека САД се „олицетворение на принудната дипломатија“, која ги става домашните закони над меѓународните правила и неселективно наметнува незаконски еднострани санкции и долга јурисдикција на суверените земји.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.