Кина започна до сега „невидени“ воени вежби околу Тајван

Кина започна големи воени вежби на море и воздух околу Тајван, по контроверзната посета на американската политичарка Ненси Пелоси.

Што ќе се случи?

…Говорејќи за Би-Би-Си, аналитичарката Бони Лин рече дека Тајпеј ќе реагира воено, иако постои ризик од конфронтација меѓу двете држави.
„На пример, ако Кина одлучи да лета со авиони над воздушниот простор на Тајван, постои можност Тајван да се обиде да ги пресретне…
Кина започна до сега „невидени“ воени вежби околу Тајван

Вежбите со боева муниција започнаа во 12:00 часот по локално време (04:00 часот по Гринич), а некои се одржаа на само 12 милји од Тајван.

Кинеските воени маневри започнаа во вторникот вечерта по пристигнувањето на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси во Тајпеј, што го разбесни Пекинг.

Тајван рече дека Кина, која го смета Тајван за свој, се обидува да го ревидира статус квото во регионот и дека ги прекршила правилата на Обединетите нации.

Пекинг подоцна објави сет од одмазднички економски мерки во вторникот како одговор на посетата на Пелоси, која блокираше дел од меѓународната трговија со островот.

Кинеската воена активност, која вклучува истрелување муниција со долг дострел кон пренатрупани бродски ленти во Тајванскиот теснец, продолжи во средата.

Тајван вели дека вежбите го нападнале неговиот територијален простор и претставувале блокада на неговиот воздух и море.

Говорејќи за Би-Би-Си, аналитичарката Бони Лин рече дека Тајпеј ќе реагира воено, иако постои ризик од конфронтација меѓу двете држави.

„На пример, ако Кина одлучи да лета со авиони над воздушниот простор на Тајван, постои можност Тајван да се обиде да ги пресретне.

Пекинг не ја исклучува можноста за употреба на сила за да ја преземе контролата врз островот во минатото.

Соединетите Држави следат политика на „стратешка двосмисленост“ за Тајван и со закон се обврзани да му обезбедат на островот средства да се брани.

Тајван „нема да отстапи“ поради заканите од Кина, вели неговиот претседател
Вашингтон рече дека вежбите биле непромислени и носат ризик од ескалација на ситуацијата во регионот.

Тајванската влада во изминатите денови се обидуваше да ги пресретне кинеските борбени авиони, додека неколку министерства претрпеа сајбер-напади.

Во четвртокот, Глобал Тајмс, државен кинески весник на англиски јазик, рече дека вежбите биле проба за „операција[и] за повторно обединување“.

„Во случај на иден воен конфликт, веројатно е дека оперативните планови кои моментално се вежбаат ќе бидат директно преточени во борбени операции“, рече кинескиот воен експерт Сонг Жонгпинг.

Тајван ги предупреди бродските фирми и авиокомпаниите да ги избегнуваат шесте области каде што Пекинг соопшти дека ќе се одржуваат вежби. Некои од нив се директно во територијалните води на Тајван.

Земјите од Г7 изразија загриженост за одговорот на Кина на посетата на САД, повикувајќи на воздржаност и велејќи дека потезите на Кина може да предизвикаат регионалната ситуација да излезе од контрола.

„Нема оправдување да се користи посетата како изговор за агресивна воена активност во Тајванскиот теснец“, се вели во соопштението на групата богати нации. „Ескалаторниот одговор на НР Кина (Народна Република Кина) ризикува да ги зголеми тензиите и да го дестабилизира регионот“.

Посетата на Пелоси на Тајван беше прва на голем американски политичар во повеќе од две децении. Таа патуваше како дел од пошироката азиска турнеја, а во четврток ќе ја посети Јужна Кореја.

Пекинг рече дека ќе има „сериозни последици“ во пресрет на посетата и го предупреди Пелоси да не патува таму.

Последното големо разгорување во регионот меѓу Тајван, Кина и САД се случи во 1996 година, пред реизборот на тајванскиот претседател Ли Тенг-Хуи.

Оттогаш Кина масовно ја надгради и прошири својата војска, градејќи свој сопствен носач на авиони и хиперсонично оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.