Кина изненадувачки ги продолжува воените маневри околу Тајван

Нема знаци за деескалација: маневрите на Кина околу Тајван требаше да завршат во недела, но Народноослободителната армија дозволува вежбите да продолжат.

Портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чиан, во понеделникот ги нарече маневрите „неопходно предупредување“ за САД и Тајван. Тоа беше „соодветен“ одговор на нивните „провокации“. Тензиите беа „намерно“ создадени од Соединетите држави, при што претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси отпатува во Тајпеј против противењето на Пекинг.
Кина изненадувачки ги продолжува воените маневри околу Тајван

Кина изненадувачки ги продолжи своите маневри околу Тајван во понеделникот. И покрај првичната најава дека воените вежби ќе траат само до недела, продолжија „борбените вежби“ во воздухот и морето на теснецот Тајвански теснец, објави државната телевизија. Народноослободителната армија се фокусираше на „заеднички операции против подморници и напади на море“.

Кога маневрите беа објавени минатиот вторник, кинеското раководство првично објави крај во недела. Засега, сепак, не е најавен формален крај. Наместо тоа, некои кинески коментатори сугерираат дека воените вежби се одржуваат редовно и може да станат нова норма.

Портпаролот на Министерството за одбрана, Ву Чиан, во понеделникот ги нарече маневрите „неопходно предупредување“ за САД и Тајван. Тоа беше „соодветен“ одговор на нивните „провокации“. Тензиите беа „намерно“ создадени од Соединетите држави, при што претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси отпатува во Тајпеј против противењето на Пекинг.

Кинеското раководство ги отфрла таквите официјални контакти од други земји во Тајпеј бидејќи островот го гледа само како дел од Народна Република. Од друга страна, Тајван долго време се гледа себеси како независен. Со маневрите, Народноослободителната армија не само што практикуваше поморска и воздушна блокада, туку и можно освојување на островот.

Дрон најверојатно прелетал тајвански остров
Војската на Тајван објави дека кинеските авиони само во неделата летале 66 летови. 22 авиони ја преминаа неофицијалната, но претходно најпочитуваната централна линија на Тајванскиот теснец. Во маневрите во теснецот учествуваа и 14 воени бродови. Кинеските вооружени сили внимателно ги следеа движењата и исто така издадоа предупредувања преку радио.

Тајванскиот министер за одбрана во понеделникот повтори дека централната линија во теснецот на Тајванското Море што ги дели двете земји е граничната линија. Ова е премолчено разбирање кое постои од 1950-тите и неговото постоење е „факт“, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Кинески бродови и авиони постојано поминуваа покрај нив за време на вежбите. Кинеското Министерство за надворешни работи, пак, соопшти дека воените маневри се одвиваат во сопствените води. Затоа што Кина го смета островот за дел од својата територија.

Кинеско беспилотно летало повторно е забележано во неделата вечерта над морскиот тајвански остров Кинмен (Квемој), кој е на само два километри од кинескиот брег, соопшти Министерството за одбрана во Тајпеј. Немаше кинеско прелетување на островот од 1950-тите.

Оваа недела се планирани и други маневри во други поморски области на север во Бохајскиот Залив и Жолтото Море и на југ во Јужното Кинеско Море во близина на брегот на провинцијата Гуангдонг.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.