Кина им порача на САД дека „ќе се бори по секоја цена“ за Тајван

На состанокот на шефовите на одбраната, Пекинг јасно стави до знаење дека ќе ги „здроби“ сите потези кон тајванската независност.

Министер за Одбрана на Кина, Веи Фенг

Кинескиот министер за одбрана, генерал Веи Фенг, му рече на американскиот секретар за одбрана Лојд Остин во петокот дека Пекинг „ќе се бори по секоја цена“ за да го спречи отцепувањето на Тајван од кинеското копно. Неговото предупредување доаѓа додека САД продолжуваат со договор за оружје од повеќе милиони долари со Тајван и во услови на спротивставени пораки за статусот на островот од Вашингтон.

„Ако некој се осмели да го одвои Тајван од Кина, кинеската војска нема друг избор освен да се бори по секоја цена и да ги преземе сите неопходни мерки за да го уништи секој обид на „тајванските сепаратисти“ да го одвојат Тајван од татковината“, изјави Веи за Остин, според Портпаролот на кинеското Министерство за одбрана Ву Чиан.

„Кинеската војска решително ќе го заштити националниот суверенитет и територијалниот интегритет“, додаде Ву.

Веи и Остин се сретнаа во Сингапур во петокот, на маргините на годишната конференција за одбрана Шангри-Ла Дијалог. Собирот, организиран од Меѓународниот институт за стратешки студии (IISS), британски тинк-тенк, привлече присутни од повеќе од 40 земји, а беше отворен со говорот на јапонскиот премиер Фумио Кишида.

Пред средбата на Остин и Веи, американскиот претседател Џо Бајден минатиот месец изјави дека Америка ќе ја вклучи својата војска во секој потенцијален конфликт меѓу Кина и Тајван, навидум непочитувајќи ја долгогодишната политика на САД за „стратешка двосмисленост“ на островот и нејзиниот однос со Пекинг.

Остин и американскиот државен секретар Антони Блинкен се откажаа од изјавата на Бајден и изјавија дека САД стојат на својата „Политика за една Кина“ – која го признава, но не го поддржува суверенитетот на Пекинг над Тајван, и не исклучува американска воена интервенција доколку Кина се закани со припојување на Тајван со сила.

Сепак, инсистирањето на Блинкен дека Кина е ангажирана во „провокативна реторика и активност“ кон Тајван, како и одобрувањето на Пентагон во средата за продажба на оружје од 120 милиони долари на Тајпеј, ја налутија кинеската влада. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Жао Лиџијан во четвртокот објави дека таквите договори „сериозно го нарушуваат принципот на една Кина“.

Зборувајќи во петокот во Сингапур, Ву го повтори противењето на Кина на овој договор за оружје и ги отфрли тврдењата на Блинкен дека Пекинг ја загрозува стабилноста на Тајванскиот теснец. Наместо тоа, тој тврдеше дека „независноста на Тајван и странските сили“ се одговорни за какви било промени.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.