Кина испрати „силно предупредување“ до САД со воени вежби во близина на Тајван

Воените вежби во близина на Тајван се наменети како порака до Вашингтон, вели Пекинг.

И Вашингтон и Пекинг редовно вршат воени мисии во близина на Тајван

Кина неодамна спроведе серија воени вежби во близина на Тајван за да им ја покаже на САД својата решителност во однос на отцепениот остров, изјави во средата воен портпарол.

Командата на источното крило на Кинеската народна ослободителна армија одржа вежби за борбена готовност и други операции за обука во морето и воздушниот простор околу Тајван, објави полковникот Ши Ји, портпарол на воената команда.

Тој рече дека вежбите се „сериозно предупредување“ насочено кон САД во врска со прашањето за предложената независност на Тајван. Кинеските трупи се „одлучни и способни да спречат какво било мешање на надворешни сили и обид за сепаратизам“ во Тајван, додаде официјалниот претставник.

Островот беше последното упориште на националистичките сили за време на кинеската граѓанска војна и оттогаш има своја влада која е различна од онаа на Пекинг. Кинеската влада смета дека Тајван е дел од нејзиниот суверенитет.

САД ја поддржаа автономијата на островот, но усвоија став за „стратешка помош“ како дел од нивното зближување со Пекинг во 1970-тите. Со децении, Вашингтон е посветен да му помогне на Тајван да се одбрани од хипотетички напад, но не вети експлицитно дека ќе ја користи сопствената војска за да го стори тоа.

Се чини дека претседателот Џо Бајден отстапи од овој став за време на прес-конференцијата во Токио во понеделникот, кога рече дека САД ќе употребат сила за да го одбранат Тајван, на прашање на новинар. Како што беше случајот со голем број неодамнешни изјави што ги даде за различни прашања, неговата администрација се повлече од забелешките на претседателот и рече дека САД сè уште одржуваат стратешка нејасност кон Тајван.

Пекинг ја критикуваше изјавата, која ја сфати како уште еден пример на американско мешање. Со текот на годините, Вашингтон ја зголеми својата поддршка за Тајван со продажба на напредно оружје на својата војска, потпишување договори што Кина ги гледа како форма на признавање, како и други чекори.

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, наводно сакала да оствари официјална посета на Тајван во април, но плановите наводно биле откажани откако таа била позитивна на Ковид-19.

И Вашингтон и Пекинг редовно вршат воени мисии во близина на Тајван.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.