Кина и Русија се подготвени да го водат светот

Путин и Кси разменија поддршка. – Иран го потпиша меморандумот. – Време е Белорусија да стане членка. – Извозот на руски гас во Пакистан ќе биде возможен кога ќе се стабилизира Авганистан…

Путин му рекол на својот кинески колега дека Русија цврсто го поддржува принципот на „една Кина“

На самиот почеток на разговорите со Путин на маргините на самитот во Самарканд, Кси испрати јасна порака: „Заедно со нашите руски колеги, подготвени сме да дадеме пример за одговорна светска сила и да играме водечка улога со цел да го води светот кој брзо се менува на патот на одржлив и позитивен развој.“
Кина и Русија се подготвени да го водат светот

Сите највлијателни земји од Истокот вчера беа окупирани со резултатите од Самитот на Шангајската организација за безбедност (ШЦО), а на Запад посебно внимание беше насочено на средбата меѓу рускиот и кинескиот претседател. Втората средба во годината меѓу Владимир Путин и Си Џинпинг беше можност да се изрази меѓусебна поддршка што ги нервира нивните политички противници.

На самиот почеток на разговорите со Путин на маргините на самитот во Самарканд, Кси испрати јасна порака: „Заедно со нашите руски колеги, подготвени сме да дадеме пример за одговорна светска сила и да играме водечка улога со цел да го води светот кој брзо се менува на патот на одржлив и позитивен развој.“ Кси, исто така, изрази подготвеност да размени мислења со Путин за меѓународната агенда и прашања од заеднички интерес.


Во својот говор Путин нагласи дека обидите за создавање „униполарен“ свет неодамна добија монструозни облици и се апсолутно неприфатливи за огромното мнозинство земји на планетата.

Рускиот претседател истакна дека оваа организација вклучува земји со различни културни и цивилизациски традиции, насоки за надворешна политика и модели на национален развој, но дека функционира на принципите на еднаквост, почитување на меѓусебниот суверенитет и одбивање да се меша во внатрешните работи.

На самиот почеток на разговорот, Путин му рекол на својот кинески колега дека Русија цврсто го поддржува принципот на „една Кина“ и дека ги осудува провокациите на САД и „неговите сателити“ во Тајван. Тој предвиде дека трговската размена меѓу руската и кинеската страна ќе достигне рекордно ниво оваа година, а во блиска иднина годишниот трговски промет би можел да достигне 200 милијарди долари или повеќе.

Како што беше најавено, Иран потпиша меморандум за посветеност на обврските на ШСО, што го отвора патот за негово членство. За време на средбата меѓу иранскиот и рускиот претседател Ебрахим Раиси и Владимир Путин беа слушнати изрази на длабока почит, блиска соработка и поддршка.

Раиси рече дека Иран не ги признава американските санкции против Русија и дека односите меѓу Москва и Техеран само ќе се зајакнат. „Американците веруваат дека воведувањето санкции против одредена земја може да го запре нивниот развој, но тоа е грешка. Тие со години воведуваат санкции против нас, но народот на Иран успева да одолее“, рече Раиси.

Тој окарактеризира дека односите меѓу двете земји се од стратешки карактер и најави натамошен развој во политичката, трговската и економската, но и вселенската сфера. Путин посочи дека договорот меѓу Русија и Иран е во завршна фаза и ќе го означи преминот на односите меѓу двете земји на ниво на стратешко партнерство. Рускиот претседател потсети дека во август од космодромот „Бајконур“ во Казахстан беше лансиран сателитот „Хајам“ за далечинско набљудување на Земјата, изграден во Русија по налог на Иран.

Трговскиот промет меѓу Русија и Иран минатата година е зголемен за 81 отсто, а во првите пет месеци од оваа година за уште 30 отсто. Путин нагласи дека односите меѓу Москва и Техеран се развиваат во сите правци, врз основа на договори формирани пред многу години.

Рускиот претседател истакна дека многу од овие проекти се развиваат благодарение на поддршката на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи, со кого е во чест контакт, а последен пат се сретнале на 22 јули во Иран. Руската деловна делегација, која ќе се состои од претставници на околу 80 компании, следната недела повторно ќе отпатува во Иран, по посетата на Техеран во мај, главно во високотехнолошката индустрија.

Александар Лукашенко, претседателот на Белорусија, која има статус на набљудувач во групата, вчера објави дека е време таа да стане полноправна членка.

Самитот во Узбекистан покажа дека економиите на Русија и земјите од Централна Азија се навистина длабоко поврзани. На маргините на самитот во Самарканд, рускиот претседател се сретна со неговиот киргистански колега Садир Жапаров, а по средбата беше истакнато дека Русија останува водечки трговски и економски партнер на Киргистан.

Русија е најголемиот снабдувач со енергија за оваа земја, а како што нагласи Путин, на барање на претседателот на Киргистан, сите испораки се вршат по повластена цена. Русија е подготвена да обезбеди техничка помош како одговор на вонредни ситуации и природни катастрофи.

На маргините на самитот Путин се сретна со претседателот на Туркменистан, Сердар Бердимухамедов, син на повеќедеценискиот претседател Гурбангули, кој годинава победи на изборите со 73 отсто од гласовите и беше избран за шеф на државата.

На средбата претседателот на Туркменистан го истакна високото ниво на билатерални политички односи и најави дека неговиот татко ќе ја посети Москва на 10 октомври.

Во однос на воената соработка, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, најави дека ШОС нема да се формира како алтернатива на воената соработка и дека тоа не е целта на оваа организација. Ситуацијата во Авганистан останува важно прашање за членките на SCO и о

Ситуацијата во Авганистан останува важно прашање за членките на ШОС и организацијата е подготвена да учествува во напорите за стабилизирање на ситуацијата во Авганистан. Претходно, националниот координатор на SCO од Узбекистан Рахматула Нуримбетов изјави дека Авганистан нема да биде претставен на самитот во Самарканд и дека организацијата привремено не одржува официјални односи со оваа земја.

Тој објасни дека ШСО, како меѓународна организација, одржува официјални врски со поранешната влада на Авганистан, која престана да функционира во август 2021 година. ШСО се залага за формирање на претставничка и инклузивна влада во Авганистан со учество на претставници на сите етно-политички сили.

На маргините на самитот се сретнаа и пакистанскиот премиер Шахбаз Шариф и рускиот претседател. Путин рече дека е можна испорака на гасоводот од Русија до Пакистан и дека дел од инфраструктурата за тие потреби е веќе изграден. „Пакистанскиот поток“ оди од Русија, преку Казахстан и Узбекистан, но сепак мора да се реши прашањето со Авганистан, каде, како што рече Путин, има проблеми поврзани со политичката стабилност. „Но, имајќи ги предвид нашите меѓусебни добри односи со авганистанскиот народ, се надевам дека и овој проблем може да се реши – мислам на влијанието на Пакистан врз ситуацијата во оваа земја“, додаде Путин.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.