Кина користи дронови за предупредување на граѓаните од коронавирусот

Кинеските власти почнаа да користат дронови со спикерфони, со цел да ги предупредат граѓаните да носат заштитни маски.
Одлуката е донесена поради ширењето на коронавирусот.
Досега од вирусот починалле 305 лица, а повеќе од 14.000 се заразени.
Еден смртен случај е регистриран надвор од Кина, на Филипините, каде почина еден од двајцата кинески државјани кои беа заразени од новиот вирус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.