Кина повикува на проширување на БРИКС

Кина сака да ја прошири групата на економии во развој позната како БРИКС, изјави во четвртокот висок кинески дипломат. Економскиот блок моментално го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.

„Кина предлага да се започне процесот на проширување на БРИКС, да се истражат критериумите и процедурите за проширување и постепено да се формира консензус“, рече Ванг Ји, државен советник и министер за надворешни работи на Кина, на онлајн состанокот на министрите за надворешни работи на БРИКС, цитиран од Ројтерс.

Во обраќањето пред состанокот на министрите за надворешни работи на БРИКС, кинескиот претседател Си Џинпинг повика да се зајакне соработката. Кси претходно ја покани аргентинската влада да учествува на самитот на БРИКС. Аргентина се стреми да се приклучи на групата повеќе од една деценија. Во февруари, за време на официјалната посета на Кина, аргентинскиот претседател Алберто Фернандез го повтори барањето.

Бразил, Русија, Индија и Кина првично го основаа блокот во 2009 година, а Јужна Африка се приклучи во 2010 година. БРИКС има повеќе од 16% удел во глобалната трговија и претставува повеќе од 40% од светското население.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.