Кина се заканува со воена акција

Пекинг нема да се двоуми да употреби сила за да го врати Тајван под своја контрола, предупредува кинескиот амбасадор во Франција.

Пекинг

Пекинг ќе ги искористи сите можни средства за да ја врати контролата над Тајван, вклучително и воената, изјави кинескиот амбасадор во Франција Лу Шаје.

„Не можеме да го оставиме Тајван независен“, инсистираше Лу за време на неговото интервју во четвртокот со каналот Ливр Ноар на YouTube.

„Ќе го вратиме Тајван со сите средства, вклучително и воени. Ако не можеме повторно да ја обединиме земјата со мирни средства, што друго ни останува да правиме?“ истакна тој, станувајќи уште еден кинески функционер кој понуди такво предупредување.

Амбасадорот ги обвини САД за поттикнување тензии околу Тајван и Украина, каде што е во тек руската воена операција.

„Американците сакаат да започнат две војни во светот: едната во Европа, другата во Азија“, рече тој.

Сепак, Лу отфрли какви било споредби меѓу можниот потег на Кина против Тајван и руските акции во Украина. „Тајван не е суверена држава. Тоа е составен дел на Кина уште од античко време“, објасни тој.

Пекинг неодамна ја зголеми својата поморска и воздушна воена активност околу островот, велејќи дека тоа е потребно за да се одвратат „активностите на дослух“ меѓу „силите за независност на Тајван“ и американската влада.

Тајван е самоуправен од 1949 година, но никогаш официјално не ја прогласил својата независност од Кина. Така, Пекинг го смета островот од 23,5 милиони жители за дел од сопствената територија според политиката на „Една Кина“.

Додека се согласува со политиката на една Кина на хартија, Вашингтон одржува силни неофицијални врски со Тајпеј, продавајќи оружје на островот и поддржувајќи го неговиот притисок за суверенитет. Пекинг постојано ги осудува таквите контакти како провокации и како мешање во внатрешните работи на Кина.

Минатиот месец, претседателот Џо Бајден вети дека САД ќе се држат до својата посветеност да го бранат Тајван доколку Кина на крајот прибегне кон употреба на сила.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.