Кина те гледа: Камерите за видео надзор од Пекинг можат да препознаваат лица, да прислушуваат разговор и да го проценат расположението на една личност

Што ако улиците се исполнети со камери за видео надзор од руско производство, многумина користат софистицирана технологија, како што е софтверот за препознавање лица – и речиси сите се поврзани со интернет.

Замислете нивните производители – кои можат да пристапат до нив од далечина – добиле наредба од Кремљ да ги стават на располагање сите снимени податоци, со резултат дека ФСБ (руската тајна полиција) како и војската имаа можност да ги шпионираат нашите улици, граѓани, полициски станици, универзитети и болници.

Можеби камерите се користеа за следење на доаѓањата и заминувањата во владините оддели, каде што министрите носат витални одлуки за, да речеме, снабдување со оружје за Украина. Руската држава би можела да ги следи и дисидентите и другите противници на војната во Украина низ нашите улици. Вградените микрофони ќе овозможат следење на разговорите. За среќа, Русија нема многу електронска индустрија.

Но, Кина има. Длабоко е загрижувачки како опремата за надзор дизајнирана и направена во земја управувана од диктатура со ужасно досие за човекови права е дозволено да се вметне во безбедносните мрежи.

Многу од камерите напредни функции, дури и ако не се користат секогаш: микрофони, капацитет за препознавање на лица и пол и разликување помеѓу луѓе од различни расни групи.

Некои камери можат да го анализираат однесувањето – да откријат, на пример, дали може да дојде до тепачка. Другите дури можат да ги проценат расположенијата, да следат преку сензорот за топлина и да научат модели на однесување, за да ја истакнат секоја необична активност.

Предизборната група Big Brother Watch (Велика Британија) испратила 4.500 барања за слобода на информации (FoI) до јавните тела прашувајќи дали тие имаат камери на Hikvision или Dahua во нивните простории.

Од 1.300 што одговориле, 800 потврдиле дека одговориле, вклучително и речиси три четвртини од советите, 60 отсто од училиштата, половина од трустовите и универзитетите на NHS и речиси една третина од полициските сили.

Минатата година, италијанскиот државен радиодифузен сервис Раи откри дека податоците собрани од камерата на Hikvision инсталирана во нејзините простории се чини дека биле испратени на сервер во Кина – очигледно поради „пропуст“. Раи, исто така, откри дека 100 камери на главниот аеродром во Рим се обиделе повеќе пати да се поврзат со непознати компјутери.

Компјутерски експерти во САД веќе ги хакираа камерите на Hikvision и ги објавија нивните доводи во живо на интернет – дозволувајќи им на секој да гледа во домовите на луѓето без сопствениците на камерите да бидат свесни. Конор Хили од американската веб-страница за компјутерска безбедност IPVM ме упати на веб-локација со мапа од неколку стотици камери на Hikvision во САД и ОК.

Така можете да видите во живо довод на паркиралишта, улици, продавници, градини и, барем во еден пример, она што се чини дека е во нечија домашна канцеларија.

„Сите камери имаат пропусти“, вели тој. „Она што некои кинески камери ги прави различни е тоа што има повеќе безбедносни пропусти. Кинескиот закон бара компаниите да пријават ранливост до владата во рок од два дена. Неизбежно е кинеската влада да има можност да ги искористи“.

Дури и ако ги оставиме настрана безбедносните прашања, дали сакаме нашите јавни власти да купуваат опрема за надзор од компании кои ги снабдуваат камерите за да ги потиснат слободите на кинеските Ујгури? Камерите на Hikvision и Dahua беа забележани во логорите во провинцијата Ксинџијанг од страна на новинарите на Би-Би-Си, меѓу другите.

Соединетите Американски Држави веќе им забранија на Hikvision и Dahua да продаваат опрема за надзор во земјата и минатиот јули Комитетот за надворешни работи на Commons побара од Владата на ОК да го стори истото.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.