КИНЕСКАТА И РУСКАТА ВОЈСКА ИМААТ ЕДНА СЛАБОСТ: Американски експерти ја идентификуваа потенцијалната Ахилова пета на двете армии

Кинеските воени лидери имаат потенцијална слабост што ги поткопа нивните руски колеги во Украина и може да ја загрози нивната способност да водат слична војна, се вели во новиот извештај на американскиот Универзитет за национална одбрана.

КИНЕСКАТА И РУСКАТА ВОЈСКА ИМААТ ЕДНА СЛАБОСТ: Американски експерти ја идентификуваа потенцијалната Ахилова пета на двете армии

Извештајот го идентификува недостатокот на вкрстена обука како можна Ахилова пета во Народноослободителната армија (ПЛА), но аналитичарите повикуваат на претпазливост во потценувањето на способностите на Кина и правењето споредби со Русија.

Според Си-Ен-Ен, извештајот ја разгледувал позадината и образованието на повеќе од 300 врвни воени офицери на Кина во нејзините пет гранки – пешадија, морнарица, воздухопловни сили, ракетни сили и стратешка поддршка – во шесте години до 2021 година. Ниту еден од тие службеници немал оперативно искуство во друга гранка освен онаа во која ја започнале својата кариера.

Со други зборови, војниците на Народноослободителната војска остануваат војници, морнарите остануваат морнари, авијатичарите остануваат авијатичари. Тие ретко се испробуваат во други гранки, се вели во извештајот, додавајќи дека ова е остар контраст со американската војска, каде што вкрстената обука е законски услов од 1986 година.

Извештајот од 73 страници понатаму вели дека оваа „ригидност… може да ја намали ефикасноста на Кина во идните конфликти“, особено конфликтите кои бараат високо ниво на заедничка акција на службата, и сугерираше дека силите на PLA ќе бидат заглавени во ист вид проблеми што сега ги измачуваат нивните руски колеги во Украина, „каде што целокупната кохезија на силите беше ниска“.

КИНЕСКАТА И РУСКАТА ВОЈСКА ИМААТ ЕДНА СЛАБОСТ: Американски експерти ја идентификуваа потенцијалната Ахилова пета на двете армии

Од почетокот на војната во Украина, пропустите во воената структура на Русија станаа очигледни за надворешните набљудувачи.

Неодамнешната украинска контраофанзива покажа дека на копнените сили на Москва им недостига воздушно покривање, велат аналитичарите, додека претходно во војната Русија ја мачеа логистичките проблеми – нивните камиони ги немаа соодветните гуми за теренот и постојано се расипуваа поради лошо или никакво одржување.

Според авторот на извештајот, Џоел Вутнау, високи офицери на PLA би можеле да се соочат со слични проблеми поради недостаток на вкрстена обука.

КИНЕСКАТА И РУСКАТА ВОЈСКА ИМААТ ЕДНА СЛАБОСТ: Американски експерти ја идентификуваа потенцијалната Ахилова пета на двете армии

„Оперативните команданти, на пример, ретко имаат искуство за проширување на кариерата во логистиката, и обратно“, се вели во извештајот на Вутнау, висок научен соработник во Центарот за проучување на воените работи на Универзитетот на Универзитетот. логистиката или одржувањето можеби не можат оптимално да се искористат тие сили и на тој начин само ќе се одрази на неуспехот на Русија во 2022 година“, додаде тој.

Во споредба со командантите со четири ѕвезди – како што е претседателот на Здружениот Генералштаб или шефот на Индо-пацифичката команда во САД или лидерите на Централната воена комисија или команда во Кина – сите 40 американски офицери имале заедничка служба искуство во споредба со 77% од нивните кинески колеги, од кои имало 31, се наведува во извештајот.

Беше забележана и друга клучна разлика: во САД, скоро сите команданти со четири ѕвезди имаа оперативно искуство. Во Кина речиси половина беа „професионални политички комесари“.

КИНЕСКАТА И РУСКАТА ВОЈСКА ИМААТ ЕДНА СЛАБОСТ: Американски експерти ја идентификуваа потенцијалната Ахилова пета на двете армии

Кинеската војска не е за потценување

Карл Шустер, поранешен директор за операции во Заедничкиот разузнавачки центар на американската Пацифичка команда на Хаваи, рече дека новиот извештај е „најдобрата проценка за тоа каде е Кина и каде оди“.

Тој, сепак, предупреди да не се користи извештајот како „предвидување“ за тоа како кинеската армија би можела да помине во војна како оваа во Украина, бидејќи има бројни други предности во однос на руската армија.

Кина им дава подобра обука на новите регрути, за разлика од Русите, чии регрути едвај поминуваат низ седум месеци обука, рече тој. И, за разлика од Русија, Кина има професионален корпус подофицери, додаде Шустер.

Шустер, кој сега предава на Универзитетот на Пацификот на Хаваи, процени дека Кина е околу четири или пет години зад САД во однос на способностите за заеднички операции – но предупреди дека неодамнешните вежби „сугерираат дека тие го достигнуваат чекорот“.

Тој рече дека неодамнешните кинески операции како оние околу Тајван, откако претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, го посети островот на почетокот на август, беа демонстрација на нивната моќ.

„Мислам дека е грешка да се мисли дека Кина не е способна да спроведе ефективни заеднички операции“, рече Шустер.

Во извештајот се претставени и демографските разлики меѓу кинеските и американските лидери.

„Високите (кинески) офицери беа хомогени во однос на возраста, образованието, полот и етничката припадност“, се вели во извештајот. Меѓу чиновите со четири ѕвезди, кинеските офицери беа во просек постари од нивните американски колеги (64 наспроти повеќе години во армијата (46 наспроти 40).

„Американското раководство беше исто така поразновидно, со две жени и тројца Афроамериканки, во споредба со хомогеното раководство на кинеската војска (сите мажи и 99% Хан Кинези)“, се вели во извештајот.

И уште една голема разлика: 58% од американските офицери служеле во странска земја, додека ниту еден од кинеските офицери немал искуство во странство.

Извештајот, исто така, забележа како кинескиот лидер Си Џинпинг ја зајакна контролата врз раководството на Народноослободителната армија откако ја презеде контролата врз Кинеската Комунистичка партија во 2013 година.

Преку својата улога како претседател на Централната воена комисија на Кина, Кси лично учествуваше во изборот на високи офицери, се вели во извештајот.

„Сите офицери се членови на кинеската комунистичка партија и мора да имаат доволно политичка свест за да покажат лојалност кон Кси и неговата агенда“, се вели во извештајот, истакнувајќи дека вртежниот врв на Кси ќе ги спречи да развијат „мрежи“ кои еден ден би можеле да му се закануваат на неговиот лидерство.

Беше забележано и дека Кси бил внимателен да ги награди лојалноста и трпението во високиот офицерски кор.

„Кси Џинпинг не прескокна генерација луѓе кои чекаа на ред да промовираат млади кои се попознати со современите конфликти“, се вели во соопштението.

Како што тие високи офицери ќе достигнат возраст за пензионирање – дури 68 години за оние во Централната воена комисија – нивните наследници ќе донесат повеќе искуство на модерното бојно поле, вклучувајќи ги и најновите технологии, се вели во извештајот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.