Кинеските елити добија директива за постапување со нивните странски средства

Пекинг, наводно, им рекол на елитите на Комунистичката партија да ги продадат имотите во странство и да избегнат ранливост на санкции слични на Русија.

Кинеската комунистичка партија (ККП), која сака да го заштити врвот на земјата од западните санкции како оние наметнати на Русија поради конфликтот во Украина, наводно издаде директива со која ги обесхрабрува високите функционери да купуваат средства во странство.

Новата политика ќе ги блокира промоциите на елитите на ККП кои имаат значителни акции во странство, објави во четвртокот Волстрит журнал, цитирајќи неидентификувани луѓе запознаени со ова прашање. Ограничувањето ќе се однесува не само на имотот што директно и индиректно го поседуваат самите високи партиски функционери, туку и на имотот што го поседуваат нивните сопруги и деца.

Се вели дека Одделот за централна организација на ККП го издаде новото ограничување на инвестициите во интерно известување во март, неколку недели откако Русија ја започна својата воена офанзива против Украина. Партиските лидери на министерско ниво повеќе нема да смеат да поседуваат странски средства како недвижен имот и акции, се вели во извештајот.

На партиските функционери ќе им биде забрането и да отвораат несуштински сметки во странски финансиски институции. На пример, детето на колеџ на лидер би можело да има сметка во локална банка додека посетува странски универзитет, но нема да му биде дозволено да има готовина во Сингапур или Швајцарија како безбедно засолниште.

Кинескиот претседател Си Џинпинг претходно се спротивстави на митото и ефектното прикажување на богатството од страна на претставници на ККП. Извештајот од 2014 година, во кој се наведуваат протечени записи, се тврди дека блиски роднини на партиските елити, вклучително и синот на поранешниот премиер Вен Џиабао и шурата на Кси, наводно основале прекуокеански корпорации за да го сокријат имотот.

САД и нивните сојузници воведоа строги санкции за да ја казнат и изолираат Русија поради офанзивата во Украина. Некои од мерките се насочени кон поединци, вклучително и функционери на Кремљ и богати бизнисмени.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.