Кинески воени пилоти летале преблиску до канадскиот авион. Реагираше Отава

Кинеските воени пилоти, наводно, ја превртувале птицата на своите канадски колеги во воздух, како што Отава го нарече „непрофесионално“ однесување за време на патролна мисија на Северна Кореја.

Кинеските пилоти им покажале среден прст на своите канадски колеги
Кинеските пилоти им покажале среден прст на своите канадски колеги…

Пекинг авиони често летале на оддалеченост од 20 до 100 стапки од канадски авион, објави во средата канадскиот Global News, цитирајќи извори запознаени со ова прашање. Изворите велат дека канадските пилоти можеле да „остварат контакт со очите“ со нивните кинески колеги и понекогаш ги гледале „ги креваат средните прсти“.

Наводните гестови се случија за време на операцијата Неон, воздушната мисија на Канада за спроведување на меѓународни санкции врз Северна Кореја.

Канадските вооружени сили објавија соопштение во средата, обвинувајќи ги кинеските авиони дека летале опасно блиску до канадскиот поморски патролен авион ЦП-140 Аурора. Пилотите на Военото воздухопловство на Ослободителната народна армија (ПЛААФ) „не се придржуваа до меѓународните норми за воздушна безбедност“, се вели во соопштението.

„Овие интеракции се непрофесионални и/или ја ставаат во опасност безбедноста на нашиот … персонал. Во некои случаи, авионскиот екипаж на Кралското канадско воздухопловство се чувствуваше доволно изложен на ризик што мораше брзо да ја измени сопствената патека на летот со цел да се зголеми одвоеноста и да се избегне потенцијален судир со авионот што го пресретнуваше.

Некои кинески пилоти беа „многу јасно видливи“ за време на нивните обиди да го „пренасочат нашиот патролен авион од патеката на летот“, соопштија канадските вооружени сили.

Пекинг не одговори на тврдењата на Канада, но претходно ги обвини САД – сојузникот на Отава во НАТО – за поттикнување воени тензии во Источна Азија.

Во февруари, Австралија објави дека кинески воен брод ги изложил австралиските посади на ризик со вперување на ласер од воен степен кон патролното летало на земјата. Еден месец подоцна, Пекинг обвини австралиски шпионски авион дека летал на „непрофесионален“ начин блиску до брод на кинеската морнарица.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.