Кисинџер смета дека договорот за војната во Украина мора да започне во рок од два месеци

Според мислењето на Хенри Кисинџер, исходот од актуелната криза во Украина ќе влијае на односите меѓу групите земји во воената и политичката сфера во иднина.

Процесот на решение во Украина мора да започне во рок од два месеци за да се укинат полошите ефекти врз меѓународните односи во Европа, поранешниот државен секретар на Соединетите држави (1973-1977) и претседателскиот советник за национална безбедност (1969-1975) Хенри Кисинџер. рече на Светскиот економски форум во Давос.

„Според мое мислење, движењето кон преговорите за мир треба да започне во следните два месеци или нешто повеќе. на Русија кон Европа и на Украина кон Европа“, рече тој на форумот преку видео врска.

Тој додаде дека „идеално, линијата на поделба треба да се врати на статус кво“.

Според него, исходот од актуелната криза во Украина ќе влијае на односите меѓу групите земји во воената и политичката сфера во иднина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.