КИТ потопи Брод? Несреќа во Нов Зеланд, 5 мртви!

Во несреќа во Нов Зеланд, пет лица загинаа, а шестмина беа спасени при превртување на мал брод, соопштија властите, наведувајќи дека е можно пловилото да се судрило со кит.

КИТ потопи Брод? Несреќа во Нов Зеланд, 5 мртви!

Полицијата соопшти дека рибарскиот брод долг 8,5 метри се превртел во близина на градот Каикура на Јужниот остров и дека причината за несреќата се истражува. Градоначалникот на Каикура, Крег Макл, за АП изјави дека водата била целосно мирна во моментот на несреќата и дека се верува дека излегол на површина.китот што бил под садот.

Тој рече дека тука минуваат китови. Градоначалникот рече дека жителите помогнале во спасувачките напори во текот на денот, но дека постои чувство на вознемиреност бидејќи водата била толку студена што се плашеле за секој што паднал во водата.

Тој рече дека размислувал за можноста од судир на чамец и кит, со оглед на бројот на китови кои минуваат низ тој простор, но дека досега не слушнал за такви несреќи. Kaikoura е популарна дестинација за гледање китови.

Таму, морското дно наеднаш станува длабоко, блиску до брегот. Неколку компании организираат патувања со брод или возења со хеликоптери за туристите да видат китови, делфини и други морски животни одблиску.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.