Кличко за претседател на Украина?!

Големите спортисти знаат умешно да влезат и во политиката, па така најновата вест за Витали Кличко одекна силно низ сите светски медиуми.Имено, светскиот боксерски сојуз, соопшти дека украинскиот боксер Витали Кличко има намера да се кандидира за претседател на Украина на наредните избори што ќе се одржат за две години.
„Витали вели дека сака да продолжи со политика. Одлучи да се кандидира за претседател на Украина“ стои во соопштението за јавноста кое го пласираше светскиот боксерски сојуз.
Инаку, 42 годишниот Кличко веќе е дел од украинскиот парламент и е еден од опозиционите лидери кои се критичари на политиките на претседателот Виктор Јанукович.Имено, светскиот боксерски сојуз, соопшти дека украинскиот боксер Витали Кличко има намера да се кандидира за претседа

Пронајдете не на следниве мрежи: