КОВЧЕТОТ СО ТЕЛОТО НА КРАЛИЦАТА ПРИСТИГНА ВО ШКОТСКА: Илјадници го пречекаа пред палатата во Единбург

Ковчегот на кралицата Елизабета пристигна во палатата Холирудхаус во шкотската престолнина Единбург, завршувајќи ја првата етапа од осумдневното последно патување на кралицата.

КОВЧЕТОТ СО ТЕЛОТО НА КРАЛИЦАТА ПРИСТИГНА ВО ШКОТСКА: Илјадници го пречекаа пред палатата во Единбург

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора пристигна во шкотската престолнина Единбург во неделата попладне, по шестчасовно патување низ шкотските села.

Голем број луѓе се собраа во Единбург за да се простат од кралицата Елизабета, која почина во четвртокот во замокот Балморал на 96-годишна возраст.

Кралицата пред замокот ја пречека почесна стража која ќе го изведе познатиот кралски поздрав, пишува CNN.

КОВЧЕТОТ СО ТЕЛОТО НА КРАЛИЦАТА ПРИСТИГНА ВО ШКОТСКА: Илјадници го пречекаа пред палатата во Единбург

Ковчегот ќе биде поставен во една од салите на палатата каде што персоналот ќе може да и оддаде последна почит на покојната кралица, слично на она што беше направено во замокот Балморал.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.