Кога ќе одите на одмор задолжително земете кромид: Помага за најголемите два летни проблеми

Освен што е неопходен речиси во секое јадење, кромидот може да ви помогне и кај разни здравствени проблеми.
Еве 2 трика каде кромидот ќе ви помогне да се решите од два класични летни проблеми.
Против изгореници
Сигирно барем еднаш во животот сте се изгореле. Следниот пат кога ќе ви се случи тоа ставете парче кромид на изгореницата. Неговото антиспетичко и седативно дејство ќеја спречи појавата на инфекции и подцна на лузни.


Каснувања од комарци
Интензивниот мирис на кромидот го спречува каснувањето од комарци. А во случај ако веќе сте каснати ставете кромид на местото за да го спречите чешањето.
Затоа, задолжително земете кромид кога ќе одите на одмор.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.