КОГА ЌЕ ПОЕФТИНИ БЕНЗИНОТ КАЈ НАС?Цените на нафтата во надолна линија, барел Брент чини 85 долари

ЊУЈОРК – Цените на нафтата денеска продолжија да паѓаат, втора сесија по ред, поради стравувањата од намалена побарувачка на гориво поради очекуваната светска рецесија предизвикана од зголемувањето на светските каматни стапки и јакнењето на американскиот долар, што го ограничува способноста на потрошувачите кои поседуваат други валути да купуваат нафта.

КОГА ЌЕ ПОЕФТИНИ БЕНЗИНОТ КАЈ НАС?Цените на нафтата во надолна линија, барел Брент чини 85 долари

Европската нафта од типот „брент“ за ноемвриска испорака (идни договори) падна за 1,24 долари или 1,44 отсто, на 84,91 долари за барел, покажуваат најновите достапни податоци на oilprice.com, кој ги следи пазарните цени во реално време.

Фјучерсите на американската сурова нафта WTI, исто така за испорака во ноември, потонаа за 1,32 долари или 1,68 отсто, на 77,42 долари за барел.

Цените на двата вида нафта во петокот се вратија за околу 5,0 отсто на најниското ниво од јануари годинава, пренесува Ројтерс.

Растот на доларот, кој денеска достигна ново 20-годишно ниво во однос на кошницата на главни валути, има тенденција да ја потисне побарувачката за нафта бидејќи купувачите кои користат други валути треба да трошат повеќе за да добијат долари за да платат за „црното злато“ со кое се тргува во САД. валута.

Централните банки во голем број земји, вклучително и Соединетите Американски Држави, еден од најголемите светски потрошувачи на сурова нафта, минатата недела ги зголемија референтните каматни стапки за да ја спречат зголемената инфлација, предизвикувајќи загриженост на пазарите дека заострувањето на условите за задолжување може да предизвика економско забавување.

Вниманието на играчите на пазарот сега е свртено кон она што Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници предводени од Русија, или алијансата наречена ОПЕК +, би можеле да направат на состанокот на 5 октомври, откако на последната седница се согласија на скромно намалување на производството.

Бидејќи ОПЕК + произведува далеку под целното производство, секое новонајавено намалување на транспортот можеби нема да има големо влијание врз понудата, проценува британската агенција.

Податоците објавени минатата недела покажаа дека групата ОПЕК + не го достигна целното ниво на производство за 3,58 милиони барели дневно во август, што е поголем недостиг од јули.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.