Кое превозно средство треба да го пропушти скутерот?

Погледнете ја сообраќајната ситуација на фотографијата, па обидете се да дадете точен одговор за помалку од една минута.
На раскрсницата на која што сообраќајот е регулиран со сообраќајни знаци, се наоѓаат автомобил, трамвај и скутер.
Трамвајот и скутерот се движат право, додека пак скутерот врти на лево.
Дали моторциклистот е должен да ги пропушти автомобилот, трамвајот или пак двете возила одеднаш?


По кој редослед возилата треба да се движат низ раскрсницата:
1. Скутер – трамвај – автомобил;
2. Трамвај – автомобил – скутер;
3. Автомобил – скутер – трамвај.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.