Кои се придобивки може да ги имате од две банани на ден?

Loading...

Со големата количина на калиум кој го содржат бананите ги чуваат срцето и за нервниот систем.
Калиумот исто така е битен за контракција на мускулите, како и за бубрезите и коските. Го намалува излачувањето на калциум во урината и создавање на камен во бубрег, го регулира нивото на калциум во телото и го намалува ризикиот од остеопороза. Бананите се добри и за бубрезите и коските. Тие содржат триптофан кој помага при произведување на серотонин кој има смирувачка ефикасност на мозокот. Бананите помагаат при претварање на јаглехидратите во гликоза и со тоа го одржува правилно нивото на шеќер во крвта.
Ако само еден месец јадете по две банани секој ден ќе забележите дека коренот на косата ќе ви зајакне, а кожата ќе ви стане нежна и затегната. Со магнезиумот кој го соржат бананите помагаат и во решавање на проблеми со акни.
Доколку секое утро испиете чаша млака вода со лимон на празен желудник, а потоа изедете една зрела банана ќе го решите промбемот со опстипација, а ако пак патите од дијареа изедете една полузрела банана.
Бананите, исто така, можат да ги ублажат симптомите на ПМС, го реулираат варењето, го нормализираат крвниот притисок и го намалуваат холестеролот.

loading...