Колачи полнети со чоколадо! Вкусни колачиња во домашна верзија!

Состојки:
5 белки
100 гр шеќер
180 гр мелени бадеми
260 гр шеќер во прав
3 или 4 кесички боја за храна
За фил:
200 гр чоколадо
100 мл слатка павлака
половина лажица темен рум


Подготовка:
Прво измелете ги бадеми и просејте ги. Ставете шеќер во прав. Изматете ги белките, додадете шеќер, боја во прав, потоа бадеми и шеќер во прав кои можете да ги мешате со процесор за храна. Подгответе два плех и обложете ги со хартија за печење. Ставете ја смесата во вреќа со шприц со горниот дел отсечен, испрскајте ги колачињата и оставете ги да се исушат најмалку 40 минути.


Печете ги на 150 степени 13-15 минути. За филот загрејте ја слатката павлака и румот додека не зовријат, па додадете ги во садот со скршеното чоколадо. Покријте и оставете да се стопи. Кога ќе се олади, истурете во шприц и нанесете на ко.


Уживајте!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.