Колач: Без готвење и печење, готов за 15 минути

Loading...

Овој брз колач е идеален за подготовка кога немате многу време.
Брз колач: Без готвење и печење, готов за 15 минути
Потребни состојки:
За долниот слој:
300 грама бисквити со какао
100 грама растопен маргарин
100 милилитри млеко
За средниот дел:
200 грама крем сирење
50 грама шеќер во прав
200 милилитри слатка павлака
За чоколадниот дел:
2 ќесички (120 грама) чоколаден пудинг што не се готви
500 милилитри млеко


За декорација:
200 милилитри слатка павлака или шлаг
рендано бело и темно чоколадо
чоколадни топчиња
Начин на подготовка:
Додајте го растопениот маргарин во мелените бисквити и добро измешајте. Потоа, додајте го млекото и повторно измешајте добро. Ставете ја смесата за долниот слој во плех со димензии 30х20 цм или приближно и притиснете со лажица.
Кога ќе го притиснете кексот со лажица, веднаш направете го средниот слој. Измешајте го крем сирењето со шеќерот во прав. Изматете ја слатката павлака одделно, а потоа измешајте ги крем сирењето и слатката павлака. Премачкајте ја добиената смеса на кексот.
Веднаш потоа направете го чоколадниот дел. Измешајте ги пудингот во прав и млекото и изматете. Ставете малку пудинг насекаде и размачкајте ја смесата рамномерно.
За декорација, изматете го шлагот или слатката павлака, па распоредете го преку пудингот, а потоа посипете со рендано чоколадо. Можете да ја промените декорацијата по желба.

loading...