Колач со афион

Loading...

Одличен колач за комбинација со кафе!

Состојки: 

4 чаши бело брашно тип 400

2 чаши млеко

2 чаши шеќер

2 чаши масло за јадење

100г афион во зрно

1 ќесичка ванилин шеќер

1 ќесичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро да се измешаат
  2. Смесата се истусира во подмачкан и порашнет правоаголен или кружен сад и се пече во загреана печка на 200°С, 30 до 40 минути.
  3. Оладениот колач се декорира по ваша желба со чоколаден прелив или со шеќер во прав

 

 

loading...