Колач со сливи, бадеми и цимет

Loading...

Потребни состојки:
1 шолја брашно
1 лажичка прашок за печиво
Половина шолја шеќер
1 лажичка цимет
Прстофат мускатно оревче
2 лажици печени мелени бадеми
Прстофат сол
2 јајца
2 и пол шолји млеко(или помалку, по потреба)
50 г масло
1 лажичка екстракт од ванила
6 сливи
За глазура:
3 лажички шеќер
1 лажичка цимет
Начин на подготовка:
Во длабок сад додајте брашно, прашок за печиво, цимет, мускатно оревче. Измешајте шеќер, мелени бадеми и сол.
Додајте ги јајцата, млекото, маслото и ванилата и промешајте додека да се направи соединета смеса.
Во калап обложен со хартија за печење сипете го тестото, израмнете, а на врвот ставете ги сливите исечени на половина.
Откако ќе ги ставите сливите, наросете со шеќер промешан со цимет.
Печете во рерна на 190 степени, 30 до 45 минути.

loading...
Loading...