Колку државјани на Македонија се борат во Украина? Никој во државава не изнесува попрецизни податоци

Колку државјани на Македонија се борат во Украина? Никој во државава не изнесува попрецизни податоци. Па така руската страна објави од нејзина перспектива како стојат работите.

Во отсуство на официјална државна статистика ве информираме како што објави РИА Новости.

Колку државјани на Македонија се борат во Украина? Никој во државава не изнесува попрецизни податоци

Од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, на фронтовите во Украина заминале 79 македонски државјани од кои 21 загинале заклучно со денеска, 17 јуни, стои во списокот на странски платеници кои се борат во Украина што денеска го објави Министерство за одбрана на Русија.

Освен тој податок, се наведува дека и 19 македонски државјани веќе ја напуштиле Украина, а на украинска страна во моментот се борат уште 39 лица, објави РИА Новости.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.