КОЛКУ СЕ ЕТИЧКИ ДОБИВКИТЕ НА ТРГОВЦИТЕ? 750 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СЛЕАЛЕ ЛАНИ ВО КАМ, ВЕРО, КИПЕР, СТОКОМАК

ПАРИ АНАЛИЗА | Вкупните приходи од 8-те најголеми трговски фирми (кои влегуваат и во 100-те најголеми компании во државава по приход), се 750 милиони евра, а нивната вкупна добивка е 30 милиони евра во 2021 година. Претходната пак 2020-та вкупните приходи и тоа на 10 најголеми маркети беа 650 милиони евра или 100 милиони евра повеќе се слеале само во осум маркети минатата година во однос на 2020 година

Во продавниците секојдневно осамнуваат нови цени, а сметките што се добиваат на касите се како да се од некој друг град, од некои ексклузивни трговци, за нас непознати. Јогуртите се со цени над 60 денари за литар, или за килограм (зависно кој како пресметал дека може повеќе да заработи),  крем-сирењата во пакувања од 100 или 150 грама имаат раст на цена од 30-тина проценти па се продаваат за 70-тина, но и за над 100 денари, редовние цени на кравјото сирење веќе се доближија до 400 денари, освен ако се најде нешто на попуст, лебот е околу 40 денари,  јунешкото месо е над 500 денари за килограм, единствено ниска остана цената на свинското месо.

Целата анализа заедно со податоците е достапна на следниот линк: https://pari.com.mk/kolku-se-eticki-dobivkite-na-trgovcite/

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.