Колку таблетите со јод навистина не штитат во случај на нуклеарен напад?

Поради заканите од нуклеарен напад за кои сè почесто слушаме, немирот и стравот се шират низ планетата. Токму затоа, меѓу другото, американската влада неодамна најави купување на јод – во огромни количини.

Светската здравствена организација истакнува дека во случај на нуклеарна несреќа, калиум јодид се користи за заштита или блокирање на тироидната жлезда од зрачење. Сепак, СЗО обично не препорачува употреба на калиум јодид за возрасни постари од 40 години.
Колку таблетите со јод навистина не штитат во случај на нуклеарен напад?

Имено, администрацијата на Бајден многу сериозно ги сфаќа заканите на Путин, па тамошното Министерство за здравство објави дека ќе потроши дури 290 милиони долари за лек против зрачење наречен Nplate, кој планира да го додаде во залихите за нуклеарни итни случаи.

А каква улога има калиум јодидот во нуклеарното зрачење, но и колку е опасен ако се зема самостојно, зборуваше за Нова проф. д-р Радан Стојановиќ, фармаколог.

За почеток, професорот зборува за тоа кога е оправдано да се зема јод во таблети.

„Луѓето очигледно се плашат од можен нуклеарен конфликт и контаминација што може да дојде после тоа. Хипотезата е дека радиоактивен јод се ослободува во атмосферата, можеме да го вдишуваме, може да влезе во крвотокот и на крајот тој јод да стигне до тироидната жлезда. Тогаш можни се болести на тироидната жлезда, а најлоша варијанта е ракот на тироидната жлезда.

Суштината на земањето на калиум јодид е да се ослободи тој јод од таблетата, да се земе од нашата тироидна жлезда, да се наполни со неа и затоа да немаме простор да внесуваме друг јод, дури ни радиоактивниот. од потенцијално загадена животна средина“.

Професорот истакнува дека оваа една доза на калиум јодид делува 24 часа.

„Зависи од тоа колку се ефективни тие таблети, колку време поминало од изложеност на штетни материи до земањето на таблетата, бидејќи е неопходно да се земе што е можно побрзо во првиот час, два часа по изложувањето. Важна е и количината на радиоактивен јод на која лицето било изложено“.

И Светската здравствена организација истакнува дека во случај на нуклеарна несреќа, калиум јодид се користи за заштита или блокирање на тироидната жлезда од зрачење. Сепак, СЗО обично не препорачува употреба на калиум јодид за возрасни постари од 40 години.

„Оние над 40 години не се ранлива група бидејќи ракот на тироидната жлезда ретко се јавува кај нив“, вели проф. д-р Стојановиќ.

Од друга страна, оние кои паничат и мислат дека една таблета калиум јодид ќе ги реши сите можни проблеми со нуклеарното зрачење, треба да знаат една важна работа.

„Тој јод не штити од други опасни отпадни материи како што се плутониум, цезиум, ураниум. Ја штити само од јод и само тироидната жлезда, а не и другите органи“.

Професорот посочува и дека не треба да се надминува дозата, а тоа е особено важно бидејќи една доза делува само 24 часа.

„Не можеме, на пример, да земаме јод секој ден како превентивна мерка, особено не мали деца, доенчиња. Лекарот треба да препише и доза за бремени жени и постари лица. Исто така, постои ризик од интеракција на калиум јодид со други лекови, како што е вашата редовна терапија.

Затоа, конечниот заклучок е – калиум јодидот не може да има некоја особено голема корист, а може да предизвика штета ако се зема самостојно. Во секој случај, треба да се зема само по совет на препорачани лица во препорачани дози. Затоа е подобро да не се водиме од хистеријата што владее околу многу лекови и препарати бидејќи многу работи можат да направат повеќе штета отколку корист ако се земаат спонтано“.

Неодамна директорот на Дирекцијата за радијација и нуклеарна безбедност и безбедност на Србија, Слаѓан Велинов, изјави дека јод не треба да се купува за овие цели, туку поради закана од нуклеарна војна.

„Мериме со годишен мониторинг, но поради моменталната криза секојдневно мериме и гледаме што се случува во околината. Европските мерни станици ни покажуваат дека ако се случи нешто – ќе реагираме во истата секунда. Доколку дојде до прекин на струја, или нешто на самата станица во Запорожје, ќе ги надгледуваме околните станици кои се на неколку километри и потоа ќе видиме што ќе се случи“, објасни Велинов, пренесе 021.рс.

Велинов вели дека ако се случи катастрофа во самиот Запорожје, тоа е далеку од нас.

„Нема потреба да се грижите. Веднаш ќе го исправиме ако и кога ќе се случи нешто, ќе ја контролираме храната што доаѓа од таму и ќе ја контролираме водата, во спротивно нема потреба да се купува јод, тоа е над 2.000 километри“, рече Велинов.

А каква е процедурата во случај на нуклеарен инцидент?

„Во случај на каков било нуклеарен инцидент, само слушајте ги нашите информации. Тоа е основно и важно бидејќи ние сме единствените кои ги имаме вистинските информации за вакви работи“, подвлече Велинов.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.