Конгресот одобри 12,3 милијарди долари помош за Украина

Конгресот во петокот одобри помош од 12,3 милијарди долари за Украина, како дел од нацрт-законот за трошење што има за цел да го спречи хаотичното затворање на владата пред крајниот рок на полноќ.

Конгресот одобри 12,3 милијарди долари помош за Украина

Пакетот, кој беше одобрен само неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин анектираше четири украински региони окупирани од Русија, вклучува 3 милијарди долари за оружје, набавки и плати за војската на Украина и го овластува претседателот Џо Бајден да му наложи на Пентагон да префрли 3,7 милијарди долари во оружје и друг хардвер за Украина.

Таканаречената „континуирана резолуција“ – усвоена со 230 гласови „за“ и 201 „против“, со 10 републиканци кои им се приклучија на демократите – исто така обезбедува 4,5 милијарди долари за Киев за да ги одржи финансиите на земјата стабилни и да ја одржи владата во функција.

Распределбата го носи вкупниот износ на американскиот придонес на 65 милијарди долари.

„Оваа нова грант помош е дополнителна демонстрација на довербата на САД во Украина и ќе ги поддржи критичните владини операции и ќе обезбеди олеснување на украинскиот народ кој страда од бруталната војна на Русија“, рече секретарот за финансии Џенет Јелен во соопштението.

„Критично, ова финансирање исто така ќе помогне да се зајакне храбриот отпор на Украина на илегалната агресивна војна на Путин. Ги повикуваме колегите донатори не само да ги забрзаат нивните постојни исплати за Украина, туку и да го зголемат нивниот обем на помош“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.