Конечни резултати на ДИК: Сашко Николов освоил 11.477 гласови на предвремените избори за градоначалник на Штип

Конечни резултати на ДИК: Сашко Николов освоил 11.477 гласови на предвремените избори за градоначалник на Штип

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница ги соопшти конечните резултати од гласањето за градоначалник на изборите во Штип, што се одржаа на 13 декември. На гласањето на предвремените избори за градоначалник на Штип победи Сашко Николов од СДСМ и коалицијата со 11.477 гласа.

Кандидатот на Интегра Симон Поликарп освоил 1.179 гласови,  на коалицијата Иднина во нашите раце Гоце Ангелов 267, независниот каднидат Трајчо Митев 280, а на ТМРО Лазар Наумов 282.

Право на глас на предвремените избори во Штип имаа 41 777 гласачи. Правото на глас го искористиле 14.301 гласач, неупотребени биле 26.845 ливчиња, важечки 13.485, а неважечки 816 гласачки ливчиња.

На 13 декември за градоначалник освен во Штип се гласаше и во Пласница.

Конечните резултати за Пласница беа соопштение на седницата на ДИК во четвртокот. Најмногу гласови 1.696 освои кандидатот на ДУИ Алија Јаоски.

Николов и Јаоски ќе бидат градоначалници на Штип и Пласница се до одржувањето на локалните избори во 2021 година. 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.