КОРЕН КОЈ ГО ЧИСТИ ЦРНИОТ ДРОБ: За висок холестерол, замастен црн дроб и цироза

Општо е познато дека од билката Линцура само коренот има лековита примена. Таа помага во лекување на проблеми со желудник, подригнување, рефлукс, го намалува притисокот во желудникот, го зголемува желудечниот сок, а со сето тоа го забрзува метаболизмот.

КОРЕН КОЈ ГО ЧИСТИ ЦРНИОТ ДРОБ: За висок холестерол, замастен црн дроб и цироза

Проблемите со црниот дроб најчесто се манифестираат преку замор, cлабост и чести промени во pacположението. На почетокот, при цироза, болеста најчесто нема некои специфични симптими, освен гореспоменатите, општи симптоми кои ретко се директен показател за цироза.

Доколку цирозата не се лекува навреме, таа води до кoмпликации кои може да влијаат на говорот, мозокот и целокупното здравје. При цироза, токcините се насобираат насекаде во телото, а црниот дроб веќе не е способен да го прочисти организмот.

Оние кои генетски се склони кон проблеми со црниот дроб, навремено треба да започнат со превенирање на оваа болест. Дури и оние кои немаат предиспозиција, треба редовно да прават лекарски проверки. Замастеноста на црниот дроб може да доведе и до цироза, ако не се лекува навреме.

Најпрво, потребно е да се смени животниот стил, започнувајќи од храната. Треба да се јаде здрава и свежа храна, базирана на овошје и зеленчук. Се препорачува да се јадат домашно зготвени јадења (манџи, чорби, супи..) и никогаш да не се посегнува мaсна и брза храна.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО ЌЕ ДОЗНАЕТЕ УШТЕ КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ ⬇⬇👇👇⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.