Коронавирусот е само почеток – дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

Пандемијата коронавирус сеуште ја пустоши нашата планета, иако некои сметаат дека таа набрзо ќе заврши, други тврдат дека истата е „вовед“ во последните денови…

Препознавате ли нешто од ова подолу: 👇

Тие злобни работи се: наплив на скакулци, екстремен бизарен шаблон на временски промени, поплави, големи земјотреси, необични ерупции на вулкани, коронавирус, афрички свински грип, H1N1 свински грип, како и два вида птичји грип.
Коронавирусот е само почеток – дали пандемијата е една од 10-те библиски пакости?

„Почеток на страдањата, Матеј 24:3-8. Пожари во Австралија, коронавирус, земјотрес на чудни места, зголемен број на убиства ширум светот, пораст на бројот на гладни граѓани… А некои се потсмеваат со книгата за Откровението“ – навел корисник на Твитер.

Споменатиот извадок од Светото писмо гласи:

„Затоа што ќе стане народот над народот и кралството над кралството и ќе има глад и земјотреси по разни места“.

Бидејќи во овој цитат не се споменува ништо што би можело да претставува пандемија коронавирус, се поставува прашањето зошто луѓето го споредуваат ова тврдење со крајот на светот.

Според зборовите на христијанскиот евангелист Мајкл Снајдер, коронавирусот е само едно од десетте злобни работи кои што моментално „владеат“ со нашата планета.

Тие злобни работи се: наплив на скакулци, екстремен бизарен шаблон на временски промени, поплави, големи земјотреси, необични ерупции на вулкани, коронавирус, афрички свински грип, H1N1 свински грип, како и два вида птичји грип.

Тој напишал:

„Одеднаш работите почнаа да се одвиваат наопачки во светот. Огромен наплив на скакулци ги уништуваат земјоделските посеви, екстремно необични невремиња ги збунуваат метеоролозите, се зголемува бројот на земјотреси и вулкански ерупции, а пет многу необични зарази се шират во светот“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.