Коронавирусот се задржува во воздухот во преполни простории и простории на кои им недостасува вентилација, откриваат истражувачите!

Коронавирусот се задржува во воздухот во преполни простории и простории на кои им недостасува вентилација, откриваат истражувачите!

Смртоносниот вирус кој брзо го зафати светот може да заостане во воздухот на преполни места, предупредуваат истражувачите денес. Експертите во Вухан, кинескиот град каде започна пандемијата, анализирале примероци на воздух од различни делови на две болници. Резултатите покажале дека вирусот, наречен САРС-КоВ-2, бил невидлив насекаде, освен две простории „кои може да се преполнат со луѓе“.

ТУРЦИЈА: Уапсени се над 400 лица за ширење лажни вести за коронавирусот

Истражувачите откриле дека вирусните честички лебдат во воздухот и на болничките тоалети, кои имале многу мала вентилација.

Научниците открија особено високи концентрации во просториите каде медицинскиот персонал ја облекол и соблекол заштитната опрема. Ова сугерира дека вирусот може да се закачи на облеката и повторно да патува низ воздухот, кога ќе се отстранат маските, нараквиците и наметките.

Истражувачите кои стојат зад студијата велат дека наодите ја потенцираат важноста на вентилацијата, ограничувањето на толпата и соодветната дезинфекција. Научниците ширум светот се обидуваат да разберат како вирусот, кој сега уби повеќе од 200.000 луѓе, патува и се шири.

Русија со повеќе заболени од Ковид 19 од Кина, барем според официјалната статистика

Се води дебата за тоа дали доволно вирусни честички можат да преживеат во воздухот за да ги заразат луѓето кои ќе ги вдишат неколку часа подоцна. Најновата студија, водена од истражувачи од универзитетот Вухан, укажува на тоа дека ова е возможно, ако нема соодветна вентилација. Оваа студија следи многу студии кои сугерираат дека високо заразна болест не се шири преку капки во кашлица или кивање.

Ке Лан, професор и директор на Државната лабораторија за вирусологија на универзитетот и колегите поставија таканаречени аеросолни стапици во и околу две болници во градот. Тие не можеа да најдат забележливи нивоа на вирус во ходниците на одделенијата и просториите на пациентите. Но, ги откриле во тоалети и во две области низ кои поминувале големи гужви, вклучувајќи и затворен простор во близина на една од болниците.

Пишувајќи во студијата, научниците подвлекоа: „Иако не ја утврдивме инфективноста на вирусот откриен во овие болнички области, предлагаме SARS-CoV-2 да се смета дека има потенцијал да се пренесува преку аеросоли (воздух). „Нашите резултати укажуваат дека вентилацијата во просторијата, отворениот простор, канализацијата на заштитната облека и правилното користење и дезинфекција на местата за тоалети можат ефикасно да ја ограничат концентрацијата на SARS-CoV-2 RNA во аеросоли“.

Ова не враќа на една студија во САД, која навести дека коронавирусот може да се шири низ воздухот и да остане заразен со часови. Весникот на Универзитетот во Небраска објави за откриени високи нивоа на вирусот што демнат во воздухот во болничките простории долго откако заминале заразените пациенти. Уште повеќе е што траги од коронавирус беа откриени и во болничките ходници надвор од просториите на пациентите, каде што персоналот влегувал и излегувал.

Истражувачите што стојат зад студијата велат дека откритието ја истакнува важноста на заштитната облека за здравствените работници. Истражувачите откриле вирусни честички во воздухот и во просториите и во ходниците надвор од собите. Нивното откритие сугерира дека луѓето може да бидат во можност да се заразат и без да бидат во непосредна близина со заразено лице.

Околу 1.500 здрави млади лица намерно ќе бидат заразени со коронавирус

Авторите на студијата велат дека ова ја истакнува важноста на носење лична заштитна опрема (ППЕ). Во меѓувреме, пристапот до заштитна опрема за вработените во првите редови во Британија се влошува и покрај ветувањата на Владата за зголемување на снабдувањето. Кралскиот колеџ за лекари соопшти дека оние кои работат во области со висок ризик, сè уште не можат да пристапат до наметки за еднократна употреба,  нараквици и визири за лице. Недостигот се зголемил во последните три недели.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.