КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020)

КОРОНАВИРУС: На Инфективна се 61 пациент, 11 се во тешка состојба (4 АПРИЛ 2020)

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 61 пациент, од нив 11 се во тешка состојба и се приклучени на механичка вентилација. Во изминатото деноноќие направени се 414 тестови. Досега а се направени 4.920 тестирања за КОРОНА ВИРУС.

Најголем број на нови случаи се откриени во Струга, вкупно 14 со што вкупната бројка на заболени во државата се искачи на 483 случаи од кои 20 се веќе излечени.

Гледано по градови најголем број на заразени има во Скопје – 221. Во Куманово, каде од вчера на сила е полициски час кој ќе трае до понеделник наутро има 93 случаи.

Во Дебар се регистрирани 49 заболени, во Прилеп 24, а во Струга досега има 23 лица кои се позитивни на коронавирус.

Во Штип има 18 заболени, додека во Тетово се регистрирани 17. Во Велес има 9 случаи, во Битола Гевгелија, и Гостивар по четворица, Охрид – 3, Радовиш, Крива Планка и Каварадци имаат по двајца заразени, а во Струмица еден случај.

Прочитајте уште и:

Радио станици на Пулс24

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.