КОРОНАВИРУС: 12 годишно девојче без „историја на болести“ се бори за живот

Loading...

КОРОНАВИРУС: 12 годишно девојче без „историја на болести“ се бори за живот

Девојче познато како Ема е прикачено на вентилатор во изолација во Детското здравство во болницата Атланта, и е позитивно на тестот за коронавирусот во петокот. Нејзините белодробни крила се сериозно нападнати. Таа е моментално во стабилна состојба.

Нејзиниот вујко Џастин Антони даде изјава за Сиенен. – „Ова е 12-годишнo дете во борба за нејзиниот живот“, изјави тој за Си-Ен-Ен.

„Луѓето треба да практикуваат социјално дистанцирање и треба да се грижат за своите деца “.

За децата не се смета дека се изложени на ризик, наместо тоа обично развиваат благи симптоми доколку се заразени од коронавирусот.

Како и да е, студијата за контрола и превенција на болести на САД открила дека 20% од луѓето хоспитализирани со COVID-19 во САД се на возраст меѓу 20 и 44 години.

Денес беше објавено дека 18-годишник со основни здравствени проблеми починал од „Ковид-19“ во Велика Британија.

Прочитајте уште и:

Името корона во себе ги соржи броевите 666

Нова забрана за движење за младите до 18 години и за постарите од 67 години!

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...