КОРОНАВИРУС: 37 заразени, 11 оздравени, нема смртни случаи

Loading...

КОРОНАВИРУС: 37 заразени, 11 оздравени, нема смртни случаи

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус.
– Скопје 12
– Куманово 8
– Штип 2
– Прилеп 2
– Тетово 7
– Струга 4
– Охрид 2
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти.
– Скопје 2
– Прилеп 7
– Велес 2
Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1978, бројката на оздравени пациенти е 1422, на починати е 113, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 443.
Досега во земјата се направени вкупно 25270 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 188 теста се во рамките на скринингот. Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје во Велес, Кочани, Куманово и Скопје во градинки и геронтолошки установи. Денеска со скринингот е потврден еден позитивен случај кај вработен во геронтолошка установа во Скопје. Досега со скринингот направени се 2248 тестирања на ковид-19, а регистрирани се три позитивни случаи на ковид-19.
* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...