КОСАТА ВИ Е БЕЗЖИВОТНА И БЕЗ СЈАЈ Зелениот чај ќе ја врати во живот

Благодарение на неговите антиоксидантни својства, ги штити фоликулите на влакната
На косата понекогаш и е потребна поинтензивна нега.
А еден од првите знаци дека треба да и посветите повеќе внимание е губењето на сјајот.
Ако е безживотна и сива, време е да ја вратите во живот.
Тоа најдобро ќе го постигнете со користење на природни решенија.

Кога ќе се спомене чај, сигурно на памет прво ви паѓа настинка, течење на носот и неизбежното кивање.
Сепак, чајот, особено зелениот чај, може да биде вашиот најдобар пријател.
Идеален е за нега на сува коса без сјај. Благодарение на своите антиоксидантни својства ги штити фоликулите на влакната. Исто така содржи висок процент на витамин Е кој делува смирувачки на скалпот и го забавува лачењето на лојните жлезди одговорни за мрсната коса.
Затоа еве неколку упатства како да го искористите на најдобар можен начин.
Две кесички зелен чај потопете ги во половина литар вода, покријте ги и оставете да се изладат. Исплакнете ја косата со ладен чај, оставете да делува 5 минути, а потоа исплакнете со млака или ладна вода.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.