КОСОВО ВРИЕ: ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА СРБИТЕ ПОДНЕСОА ОСТАВКИ ВО СИТЕ ИНСТИТУЦИИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

Претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, рече дека оваа одлука останува во сила додека Приштина не ги повлече своите „еднострани и незаконски одлуки“ за пререгистрација на регистарските таблички и не формира Заедница на српски општини во согласност со Првиот договор од Брисел.

КОСОВО ВРИЕ: ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА СРБИТЕ ПОДНЕСОА ОСТАВКИ ВО СИТЕ ИНСТИТУЦИИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

Оставки поднесоа сите членови на Српската листа на Собранието на Косово, министер во Владата на Косово, градоначалниците на четири општини на северот на Косово, како и сите претставници на Србите во косовските судови и полицијата. , јавува Anadolu Agency (AA).

По вонредната седница на сите политички и институционални претставници на косовските Срби од северот на Косово одржана во општина Звечан, претседателот на Српската листа, Горан Ракиќ, објави дека е одлучено Србите да ја напуштат Владата и Собранието на Косово, како и сите институции на северот на Косово.

„Токму поради нашата решеност да го почитуваме меѓународното јавно право и да го браниме Бриселскиот договор и сите други договори постигнати во дијалогот, решивме да ги напуштиме сите политички институции, Собранието, Владата, сите четири општини на северот на Косово, но и да се остави учеството и работата на Србите во органите на судството, полицијата на северот на Косово и целиот административен персонал во четири општини на северот на Косово. „Овие одлуки за напуштање и суспендирање на институциите остануваат во сила додека Приштина не почне да го почитува меѓународното јавно право и договорите договорени во Брисел“, рече Ракиќ.

Тој наведе дека е заклучено дека оваа одлука останува во сила додека Приштина не ги повлече своите „еднострани и незаконски одлуки“ за пререгистрација на регистарски таблички и не формира Заедница на српски општини во согласност со Првиот договор од Брисел и сите други договори склучени. во дијалогот.

Тој рече дека Србите никому не се закануваат, туку го штитат нивното достоинство.

Тогаш Ракиќ стана и официјално поднесе оставка од функцијата министер во Владата на Косово. Потпретседателот на Српската листа Игор Симиќ во име на десет српски пратеници поднесе оставка од пратеничките места во Собранието на Косово.

Во име на судиите и обвинителите на Основниот суд во Северна Митровица и во Апелациониот суд оставка поднесе судијата Никола Кабашиќ.

Градоначалникот на Звечан Драгиша Миловиќ поднесе оставка во име на сите градоначалници и советници на четири општини на северот на Косово, а капетанот Александар Филиповиќ поднесе оставка во име на српските припадници на косовската полиција.

Потоа присутните полицајци ги соблекоа униформите на косовската полиција.

Претходно, регионалниот директор на косовската полиција за север објави дека припадниците на косовската полиција од српската заедница на северот на Косово одбиваат да ја спроведат наредбата на Владата на Косово за казнување на граѓаните за возила кои не се пререгистрирани. на таблички на РКС, поради што в.д директорот на косовската полиција го суспендираше.

Иако Соединетите Американски Држави и ЕУ испратија барање за продолжување на рокот за спроведување на новиот режим на регистарски таблички за десет месеци, поради опасност од ескалација на безбедносната ситуација на северот на Косово, Владата на Косово почна да ја спроведува својата одлука на 1 ноември.

Одлука на Владата е постепено да воведува санкционирачки мерки. Првата фаза предвидува опомена на сопствениците на возила кои се со регистарски таблички од косовските градови издадени од Министерството за внатрешни работи на Србија.

Според одлуката на Владата на Косово, во текот на втората фаза, која ќе трае од 21 ноември до 21 јануари, следува казна од 150 евра. Потоа, од 21 јануари до 21 април ќе има фаза на издавање пробни таблички, додека по 21 април возилата со српски диви таблички нема да можат да учествуваат во сообраќајот. Пререгистрација на легални таблички RKS, со финансиски поволности, е можна до 31 март.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.