КОСОВО: Кфор е подготвен да реагира, ситуацијата е чувствителна

Како што наведува, КФОР има доволно војници за да се справи со ситуацијата.

КОСОВО: Кфор е подготвен да реагира, ситуацијата е чувствителна

КФОР е подготвен да повика резервни сили и да интервенира во случај на влошување на безбедносната ситуација, бидејќи се приближува крајниот рок за пререгистрација на возилата, изјави денеска првиот заменик командант на мисијата на НАТО во покраината, бригадниот генерал Лука Пиперни. во Приштина.

Пиперни им рече на новинарите во седиштето на КФОР во Приштина дека ситуацијата сега е мирна, но чувствителна и дека НАТО не може да исклучи нови тензии или, како што пренесува Ројтерс, насилство на северот на покраината со приближувањето на 31 октомври.

– Доколку ситуацијата се влоши, подготвени сме да интервенираме, подготвени сме да се најдеме меѓу демонстрантите и безбедносните организации – изјави Пиперни на новинарите, осврнувајќи се на, како што пренесува Ројтерс, наближувањето на рокот за пререгистрација на возила во Косово.

Тој рече дека КФОР има „доволно војници за да се справи со ситуацијата“ и дека „со тој број членови“ може „да стави крај на секоја ескалација на тензијата“.

Внимателни сме и подготвени да дејствуваме…доколку имаме зголемување на тензиите, но може да донесеме и резервни сили…кои можеме да ги повикаме за кратко време – посочи бригадниот генерал Пиперни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.