Кошаркарката Грајнер префрлена во казнена колонија во Русија

Рускиот суд минатиот месец ја одби нејзината жалба против деветгодишната казна за поседување дрога. „Бритни беше префрлена од притворскиот центар во Икша на 4 ноември. Таа сега е на пат кон казнената колонија. Немаме никакви информации за нејзината точна моментална локација или нејзината крајна дестинација“, се вели во соопштението на нејзиниот правен тим.

Прес-секретарката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, изјави дека „секоја минута што Бритни Грајнер треба да ја издржи во незаконскиот притвор во Русија е предолга минута“.

Двократната освојувачка на златни олимписки медали беше уапсена на 17 февруари на московскиот аеродром бидејќи во багажот имала масло од канабис, кое во Русија е забрането, а на 4 август беше осудена на девет години затвор.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.