Која е вашата омилена боја според хороскопскиот знак?

Loading...

Боите носат енергија, а некои можат да донесат нешто што ќе ве натера навистина да заблескате. Тие можат да ја зајакнат самодовербата, да го смират вишокот енергија и да ја зголемат силата. Продолжете да читате ако сакате да откриете која боја е омилена според вашиот хороскопски знак!

 Овен: Црвена

Црвената боја ја нагласува душата на Овенот и поттикнува страст, енергија и иницијатива. Црвената е бојата на возбуда која ја поттикнува активната природа на жената и желбата за живот. Црвената бара внимание, а Овенот е знак што не сака да се игнорира. 

Бик: Зелена

Свежо зелената боја го поддржува духот на Бик и ја подобрува неговата поврзаност со природата. Како зелените пасишта на кои што живее Бикот, зелената претставува раст и напредок. Враќањето на зеленилото во пролет ја зајакнува врската со овој знак. 

Близнаци: Жолта

Инспиративната жолта боја го крева духот на Близнаци и ја стимулира љубопитноста и мудроста. Оваа инспиративна и живописна боја сјае над возбудливата и немирна природа на Близнаци. Имитирајќи го топлото сонце, жолтата боја ги осветлува и ги развеселува сите околу себе. Бидејќи е бојата на умот и интелектот, таа ја збогатува менталната моќ и фокусот на Близнаците.

Рак: Бела и сребрена

Белата и  сребрената ги поврзуваат Ракавите со нивната интуиција и даваат јасен поглед. Исто како сребрени површини на водата или светлиот сјај на Месечината, среброто и белото се боите на интуиција и чистота. Тие ја зголемуваат чувствителноста и разбирањето на Ракот, поттикнувајќи многу подлабоко чувство на љубов. 

Лав: Златна

Светло златна боја има позитивен ефект врз топлото срце на Лавот и го зајакнува неговиот позитивен дух. Сјаејќи со кралскиот раскош, златото отсекогаш било боја на престиж и моќ. Затоа, не е ни чудо што Лавот, кралот на џунглата, е привлечен кон оваа возвишена боја. Златната боја му дава на Лавот вниманието што му треба и ја поддржува неговата дарежлива природа и пријатна, оптимистичка перспектива за животот.

Девица: Зелена и Кафеава

Класичните, природни кафеави и зелените бои и помагаат на Девицата да остане со двете нозе на земја и да се фокусира на напредокот. Кафеавата боја претставува стабилност и поттикнува внимателен и методичен пристап кон животот како што имаат Девиците. Во природата, зелената е бојата на растот, што ја интензивира постојано присутната желба за подобрување, чувството што го има Девицата.

Вага: Розова и Сина

Воздушна розова и светло сина боја помагаат Вагата да го отвори вашето срце и да го омекне присуството. Овие бледи нијанси носат смирувачка и пријатна нота на личноста. Симболизирајќи ладно, светло ветре, светло сината боја ја зголемува јасноста и рамнотежа, додека розовата боја ја поттикнува љубовната страна на Вагата.

Скорпија: Црна

Темната и мистериозна црна боја  му помага на Скорпијата да остане љубопитна и фокусирана. Црното ја претставува длабочината на живеење на Скорпиите и ја интензивира нивната желба да талкаат под површината и да ставаат во прашање сè. Во западната култура, црното е поврзано со раѓањето и смртта, со зголемување на силата и способноста на Скорпија да се трансформира.

Стрелец: Виолетова

Бојата на духовноста и свеста, бујна виолетова го охрабрува Стрелецот да се сврти кон својата филозофска страна, просветлување и отвореност. Како боја на изобилство, виолетовата ја збогатува природната среќа и позитивната природа на Стрелецот и неговиот стремеж за пошироки хоризонти.

Јарец: Кафеава и сива

Земјената кафеава и сива боја му помагаат на Јарецот да го најде најдобриот и најпрактичен начин во животот. Овие силни и природни бои ја зголемуваат солидарноста, сигурноста и традиционализам на Јарецот. Како комбинација на екстремни црно-бели, сивата ја охрабрува конзервативната природа на Јарецот и неговиот сериозен пристап кон животот. Кафеавата боја претставува стабилност и може многу да влијае на определбата на Јарецот кој се стреми кон неговите цели.

Водолија: Сино

Смирувачко сината боја  и помага на Водолијата да ја балансира нејзината немирна енергија. Исто како небото и водите со кои е поврзана Водолијата, синото претставува ширина и обезбедува непречен проток на идеи, разговори и експериментирање. Интересен факт – Уран, планетата на Водолијата, е исто така сина!

Риби: Светло зелена

Бледо зелена боја промовира заздравување и обновување и ги поттикнува Рибите за поголема поврзаност со нивната свест. Како боја на живот, светло зелената боја претставува обновување и инспирација, поттикнувајќи го заздравувањето и позитивната енергија за која се познати Риби.

loading...