Која е вистината за пропаѓањето на Еуростандард банк?

„Не сакаме туѓи пари, сакаме свои“ – со оваа порака оштетените штедачи на Еуростандард банка протестираа пред Собраниетата, додека во собранискиот дом следбениците на Надзорната расправа се обидуваат да го отплеткаат јазол околу колапсот на банката и направи нешто што доведе до тоа. И додека оштетените се надеваат на правна разрешница и што поскоро обештетување, гувернерката Анита Ангелоска Бежоска и мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, Трифун Костовски, ги изнесоа своите аргументи пред поддржувачите.

Дозволата за работа на „Еуростандард банка“ е одземена поради констатирана неликвидност по исцрпување на сите опции, изјави гувернерката Анита Ангелоска Бежоска на Надзорната расправа во Собранието на Организацијата на Комисијата за финансирање и буџет. Таа оцени дека одземањето на лиценцата за работа на банка е најтешката одлука за централна банка.

„Пред да се донесе таква одлука, се прават максимални напори да се најде поволно решение. Но, од друга страна, централните банки не смеат да дозволат банката да работи спротивно на законските прописи доведувајќи ја во прашање стабилноста на финансискиот систем“, рече Ангелоска.

Таа посочи дека поради преземање на повисоко ниво на оперативен ризик, банката подолг период била под зголемен надзорен надзор.
„Постојано наметнувавме надзорни мерки и го зголемувавме интензитетот на надзорниот режим. За илустрација: во последните 8 години изречевме околу 70 дополнителни надзорни мерки, од кои околу 40 само во последните 2 години. Дел од целта е и побарувачката за исплата на дополнителен капитал, врз основа на правилото дека зголемениот ризик бара и поголем капитал за покривање на можните загуби. Банката и нејзините сопственици покажуваат одредена респонзивност на наведените мерки, но за жал недоволна“, рече гувернерот.

Големи пари – голем криминал

Но, бизнисменот Трифун Костовски обвинува дека средбата е за „крупни пари и голем криминал“.
„Парете, како што полжавот има траги“. Со стечај всушност се обидувате да се сокриете, ако сакате заедно да учествувате во вакво прикривање на криминалот, повелете“, рече Костовски. До тоа има и група за организиран криминал, која почна пред не една година, тепаа многу порано. Тој нагласи дека и порано состојбата на банката била десет пати полоша отколку во моментот кога била донесена стечајната одлука.

Тие на надзорната расправа поставија прашања до гувернерот и сопственикот на банката Трифун Костовски за одземање на лиценцата на банката и извештај од поранешниот гувернер Димитар Богов, кој, според претседателот на Комисијата, Тимчо Муцунски е доставен до нив.ВМРО-ДПМНЕ е спречена да присуствува на седниците.

Пратеникот се интересира за мерките што ги презема Народната банка, на кои фирми им се дадени кредити и зошто не се вратени, но и за актуелните состојби во банкарскиот сектор.

Поделете се во клинчот

Заменикот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ ја праша гувернерката дали знае дека 29 струмички фирми кои се блиски до семејството Заеви, меѓу кои и фирмата „Сара инженеринг“, која е фирма на Вице Заев, „Глобал медиа груп“ како „Тритерол“, деловни партнери на Зоран Заев како поранешен градоначалник, со месеци не ги плаќале кредитите на Еуростандард банка.

Овие 29 фирми блиски до Заева, меѓу фирмите во нивна сопственост, од Еуростандард банка оствариле добивка од 12,8 милиони евра поради неплаќање кредити, на штета на сите останати штедачи во Еуростандард банка“, рече Милошоски.

Напротив, Костадин Костадинов од СДСМ, вели дека „меѓу фирмите што ги позајми Еуростандард банка, без обезбедување, има и фирми во сопственост на деловниот партнер на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ“, Христијан Мицкоски.

„Во едно интервју сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, а потоа и на прес-конференција во ВМРО-ДПМНЕ, беше посочено дека се позајмувани на фирми од Струмица, без доволно покриеност и дека овие фирми наводно биле блиски до СДСМ. Со власта се поврзани фирмите „Јанев трејд“, „Ведра мини“ и „Минка ДА“. Има состанок за компанијата на партнерот Христијан Мицкоски. „Минка ДА“ и другите компании што ги споменав, а кои без покритие ги финансираше Еуростандард, партнер на Мицкоски во бизнисот со хидроцентралите, рече Костадинов.

Каде завршија парите?

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми денеска изјави дека истрагата не може да се затвори додека не се утврди кога завршиле парите од Еуростандард банка. Тој вели дека Управата активно работи на овој случај, и ги утврдува причините поради кои банката станала неликвидна, како се доделувале кредитите и кога завршиле парите.
„Ние не истражуваме, а Јавното обвинителство треба да утврди дали ќе продолжи со истрагата или ќе ја прекине постапката. Има три наредби, една од ОЈО, и една од Обвинителството за организиран криминал, а имаме и своја постапка“, потенцира директорот на Управата. Според него, тоа е во процес на обработка

освен во предистражната постапка, освен отворената истражна постапка.

„Имаме голем број фирми кои се предмет на проверка, за некои веќе се обезбедени докази, а други се на списокот за кои треба да се обезбедат докази. Во спротивно, не не интересира кога завршиле парите, а не ја следиме трагата на парите, бидејќи без тоа не можеме да ја затвориме истрагата“, изјави Арафат Муареми, директор на Управата за финансиска полиција.

По завршувањето на надзорната расправа, Комисијата за финансирање и буџет треба да подготви извештај со заклучоци. Еуростандард банка ја загуби лиценцата за деловна активност во август годинава поради, како што беше тогаш посочено, неконтролирано преземање ризик за кредитирање и огромно издвојување на резервата за кредити кои не биле навреме вратени. Повеќе од 70 отсто од клиентите на банката со заштеда до 30.000 евра ги повлекле запленетите средства, а останатите 780 штедачи кои имаат големи суми од 30.000 евра ќе треба да го побараат остатокот од стечајната маса.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.